W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 6 marca 2024 r.

06.03.2024

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
6 marca 2024 r.


1. Szwecja zniesie zakaz wydobycia uranu

Szwedzka minister ds. klimatu i środowiska Romina Pourmokhtari ogłosiła rozpoczęcie działań w celu zniesienia obowiązującego w tym kraju zakazu wydobycia uranu. Oświadczenie to zostało z zadowoleniem przyjęte przez australijską firmę Aura Energy, która liczy na wydobycie uranu z należącego do niej w 100% projektu polimetalicznego Häggån w Szwecji.

W dniu 16 maja 2018 r. szwedzki parlament przyjął poprawkę do kodeksu środowiskowego zakazującą poszukiwań i wydobycia uranu w tym kraju. Począwszy od 1 sierpnia 2018 nie wydawano żadnych zezwoleń na poszukiwanie lub wydobycie uranu. Obecnie w Szwecji, która posiada sześć reaktorów jądrowych dostarczających około jednej trzeciej energii elektrycznej, nie wydobywa się uranu. Szwecja importuje większość swojego paliwa jądrowego.

Aura Energy zamierza złożyć do Szwedzkiego Inspektoratu Górniczego wniosek o koncesję wydobywczą dla złoża Häggån K1. Szwedzka koncesja wydobywcza (pozwolenie na eksploatację) jest ważna przez 25 lat.

 

2. Olkiluoto-3: rok po uruchomieniu fińska elektrownia jądrowa rozpocznie pierwszą przerwę w eksploatacji

Elektrownia jądrowa Olkiluoto-3 w Finlandii - pierwsza tego typu w Europie - zostanie wyłączona na początku marca w związku z jej pierwszym, corocznym przestojem. Regularna produkcja energii elektrycznej w reaktorze EPR o mocy 1600 MW rozpoczęła się rok temu, a jego pełną komercyjną eksploatację rozpoczęto 1 maja ubiegłego roku. Planowana przerwa potrwa 37 dni.

Długi czas trwania przerwy wynika z charakterystyki technicznej tego typu elektrowni oraz dużej liczby okresowych testów i czynności konserwacyjnych, które mają zostać przeprowadzone podczas przestoju. Plan przestoju Olkiluoto-3 obejmuje około 1900 różnych działań z prawie 6500 etapami prac. Dla porównania, lista prac związanych z corocznym przestojem reaktora wodnego wrzącego Olkiluoto-2 o mocy 890 MW, który rozpoczął komercyjną eksploatację w 1982 roku, obejmuje około 550 działań i 1200 etapów prac.

Prace planowane podczas przestoju Olkiluoto-3 obejmą m.in. tankowanie paliwa, konserwację prewencyjną systemu zabezpieczeń, aktualizację oprogramowania w systemach oprzyrządowania i sterowania (I&C), testy szczelności zaworów izolacyjnych obudowy oraz konserwację zaworów bezpieczeństwa ciśnieniomierzy.

 

3. Wielka Brytania kończy pierwszą pełną likwidację reaktora w oparciu o nowoczesne ramy regulacyjne

Imperial College Reactor Centre (ICRC), będące częścią Imperial College London, stało się pierwszym w historii brytyjskiej energetyki obiektem jądrowym, który został w pełni zlikwidowany w oparciu o nowoczesne ramy regulacyjne. Obiekt został wycofany z eksploatacji przez Urząd Regulacji Jądrowej (ONR) po zamknięciu reaktora badawczego Consort w 2012 roku.

ICRC jest trzecim brytyjskim obiektem jądrowym w historii, który został w pełni zlikwidowany, a zajmowany przez niego teren został przywrócony do ponownego wykorzystania. Reaktor został zbudowany we wczesnych latach sześćdziesiątych, a reaktor Consort osiągnął stan krytyczny w 1965 roku. Mały reaktor badawczy o mocy 100 kW był moderowany, chłodzony i częściowo ekranowany przez lekką wodę. Po znacznym spadku ilości badań prowadzonych w obiekcie, 13 lat temu rozpoczęto wyłączanie reaktora. Usuwanie paliwa zakończyło się w 2014 roku, a 31 elementów paliwowych zostało usuniętych i przetransportowanych do Sellafield w Cumbrii w celu tymczasowego przechowywania w oczekiwaniu na ponowne przetworzenie.

Likwidacja reaktora i towarzyszących mu urządzeń została zakończona w lutym 2020 r., a wyburzenie wszystkich konstrukcji budowlanych, usunięcie płyty fundamentowej i instalacji podziemnych zakończyło się w kwietniu 2021 r.

 

4. Ogłoszono plany budowy pilotażowego zakładu recyklingu paliwa jądrowego w USA

Firmy Orano USA i SHINE Technologies podpisały porozumienie dotyczące współpracy w zakresie rozwoju amerykańskiego zakładu pilotażowego, wykorzystującego komercyjną technologię recyklingu zużytego paliwa jądrowego z reaktorów lekkowodnych.

Wybór lokalizacji dla zakładu pilotażowego spodziewany jest do końca bieżącego roku. Koncepcja instalacji pilotażowej - która ma przetwarzać 100 ton zużytego paliwa jądrowego rocznie, odzyskując 99% użytecznego uranu i plutonu - pozwoli na walidację tego typu recyklingu na skalę komercyjną.

System opiera się na sprawdzonej technologii separacji krytycznej SHINE i metodach Orano stosowanych w zakładzie La Hague we Francji, gdzie przetworzono już ponad 40 000 ton zużytego paliwa jądrowego. Odzyskany materiał jądrowy może zostać przetworzony na nowe paliwo dla zaawansowanych i istniejących typów reaktorów, wraz z wykorzystaniem niektórych krytycznych izotopów do celów medycznych i przemysłowych.

 

5. Tepco rozpoczyna czwarty zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Japońskie przedsiębiorstwo Tokyo Electric Power Co (Tepco) rozpoczęło czwarty zrzut oczyszczonej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Podobnie jak w przypadku poprzednich trzech zrzutów, uwolnienie obejmie 7 800 metrów sześciennych wody w ciągu około 17 dni. Poprzedzone będzie testami, które mają potwierdzić, czy poziom radioaktywności spełnia normy określone przez rząd i przedsiębiorstwo energetyczne. Będzie to ostatni zrzut w roku podatkowym kończącym się w marcu. Według Tepco, w pobliskich wodach nie wykryto podwyższonego stężenia trytu po poprzednich trzech zrzutach.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) obecni na miejscu potwierdzili, że stężenie trytu w trzeciej partii rozcieńczonej wody oczyszczonej za pomocą zaawansowanego systemu przetwarzania cieczy (ALPS) uwolnionej w listopadzie było znacznie poniżej limitu obowiązującego w Japonii.

Tymczasem japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi złoży wizytę w Japonii w dniach 12-14 marca, podczas której odwiedzi prefekturę Fukushima. Oczekuje się, że wizyta przyczyni się do dalszego wzmocnienia relacji między Japonią a MAEA w wielu obszarach, w tym również  w kwestii zrzutu oczyszczonej wody z elektrowni w Fukushimie.

Opracowano w DEJ na podstawie NucNet, NEI Magazine i WNN

{"register":{"columns":[]}}