Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 8 kwietnia 2024 r.
08.04.2024
JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
8 kwietnia 2024 r.
1. Osiągnięcie przez Indie zerowej emisji netto będzie wymagało rozwoju energetyki jądrowej
Indie mogą uzyskać czystą, przystępną cenowo energię elektryczną i osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2070 roku, ale będą do tego potrzebować znacznej rozbudowy energetyki jądrowej i odnawialnej, jak wynika z nowego szczegółowego raportu przygotowanego dla indyjskiego rządu.
Raport pod tytułem „Affordable and clean energy for all” został opublikowany przez Ajaya Kumara Sooda, głównego doradcę naukowego rządu Indii, w dniu 3 kwietnia. 224-stronicowy raport został przygotowany przez Indyjski Instytut Zarządzania w Ahmedabadzie (IIMA) w ramach projektu zatwierdzonego w 2021 r. przez Biuro Głównego Doradcy Naukowego (PSA) rządu Indii. Celem projektu było przeprowadzenie kompleksowego badania dotyczącego metod minimalizacji kosztów energii po stronie konsumenta oraz opracowanie optymalnej kombinacji wszystkich źródeł energii w celu osiągnięcia zerowej emisji netto.
Przewiduje się, że węgiel pozostanie podstawą indyjskiego systemu energetycznego przez następne dwie dekady, ale energia jądrowa stanowi znaczną część miksu energetycznego we wszystkich potencjalnych ścieżkach dojścia do zerowej emisji netto.
2. Sizewell C zawiera umowę na zakup gruntów
Spółka Sizewell C podpisała umowę z EDF Energy dotyczącą zakupu gruntów niezbędnych do budowy nowej elektrowni jądrowej na brytyjskim wybrzeżu Suffolk. Sizewell C ma pomieścić dwa reaktory EPR o łącznej mocy 3,2 GWe. EDF Energy złożył wniosek o pozwolenie na budowę (DCO - wniosek planistyczny) dla elektrowni w maju 2020 r., w lipcu 2022 r. wniosek ten został zatwierdzony. W styczniu bieżącego roku elektrownia jądrowa Sizewell C uruchomiła realizację DCO, otwierając drogę do formalnej budowy.
Większość gruntów zostanie wykorzystana pod budowę budynków elektrowni, w tym dwóch bloków reaktora. Okoliczny obszar zapewni miejsce dla nowych siedlisk dzikiej przyrody, tymczasowego placu budowy i kampusu zakwaterowania dla 2400 pracowników.
Po zakończeniu budowy elektrowni Sizewell C, większość nowo zakupionych gruntów zostanie przekształcona w użytki zielone, wrzosowiska, zarośla i lasy liściaste. Oczekuje się, że w dłuższej perspektywie Sizewell C zwiększy lokalną bioróżnorodność o 19%. Projekt spotkał się jednak ze sprzeciwem ekologów.
3. Opracowano ogólną koncepcję składowiska odpadów promieniotwórczych na Litwie
Ogólna koncepcja budowy składowiska głębokiego dla litewskich odpadów promieniotwórczych została opracowana przez państwowe przedsiębiorstwo Ignalina Nuclear Power Plant przy wsparciu fińskiej firmy Posiva zajmującej się gospodarką odpadami.
Litewski program rozwoju zarządzania obiektami jądrowymi i odpadami promieniotwórczymi na lata 2021-2030 proponuje, aby długożyciowe odpady promieniotwórcze w kraju były przechowywane w tymczasowych składowiskach do końca ich okresu eksploatacji, kiedy to nastąpi ostateczne składowanie na składowisku głębokim. Oczekuje się, że składowisko - specjalnie zaprojektowana konstrukcja kilkaset metrów pod ziemią - zostanie zbudowane i oddane do użytku w 2068 roku. Litewskie odpady promieniotwórcze i zużyte paliwo pochodzą z elektrowni Ignalina, która przestała działać w 2009 r., a także z medycyny, przemysłu i badań naukowych.
Lokalizacja składowiska nie została jeszcze ustalona, ale oczekuje się, że zostanie zatwierdzona do 2047 roku. Koncepcja przygotowana do tego czasu zostanie dostosowana w zależności od postępów w rozwoju projektu, jak twierdzi przedstawiciel firmy Ignalina NPP.
4. Chiny otwierają dostęp do ośrodków badań jądrowych, aby zachęcić do globalnej współpracy
Firma China National Nuclear Corporation (CNNC) po raz pierwszy otworzyła dla świata dziesięć swoich kluczowych obiektów badawczych i platform testowych w zakresie technologii jądrowych, aby zachęcić do współpracy międzynarodowej. Należą do nich: tokamak nowej generacji Huanliu-3 (HL-3); kompaktowy akcelerator cyklotronowy protonów o najwyższej energii na świecie, Beijing Radioactive Ion-beam Facility (BRIF); jedno z sześciu głównych źródeł neutronów na świecie, China Advanced Research Reactor; Beishan Underground Research Laboratory (URL); reaktor testowy Minjiang do badań nad izotopami medycznymi; reaktor basenowy; reaktor z miniaturowym źródłem neutronów; reaktor testowy hydrauliki termicznej i bezpieczeństwa; symulator sejsmiczny i inne obiekty kwalifikacyjne, oraz tunel aerodynamiczny wyposażony w obiekty do symulacji środowiska jądrowego.
Tokamak HL-3, największy i najbardziej zaawansowany tokamak w Chinach, został zaprojektowany w celu wsparcia działania Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termojądrowego (ITER) budowanego we Francji oraz rozwoju przyszłych reaktorów termojądrowych. Beishan URL w północno-zachodnich Chinach w prowincji Gansu, 560 metrów pod ziemią, służy do bezpiecznego składowania wysokoaktywnych odpadów radioaktywnych. BRIF, jedyny działający obecnie ośrodek separacji izotopów radioaktywnych wiązek jonów w Azji, może wytwarzać ponad 60 stabilnych wiązek jądrowych i 55 radioaktywnych wiązek jądrowych.
Oczekuje się, że udostępnienie tych obiektów badawczych i platform testowych przez Chiny będzie promować rozwój technologii jądrowej na całym świecie. Sumair N. Khan, radca ds. nauki i technologii w ambasadzie Pakistanu w Chinach, powiedział Global Times, że udostępnienie obiektów badawczych ma kluczowe znaczenie dla krajów rozwijających się.
5. MAEA potwierdza poprawę bezpieczeństwa w japońskiej elektrowni jądrowej
Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zakończył misję bezpieczeństwa jądrowego w elektrowni w japońskiej prefekturze Niigata, która została przeprowadzona na wniosek Tokyo Electric Power Company (Tepco). Dziewięciodniowa misja - przeprowadzona w dniach od 25 marca do 2 kwietnia - miała na celu ocenę wzmocnienia środków ochrony fizycznej w elektrowni oraz udzielenie dalszych niezbędnych wskazówek operatorowi obiektu.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej środki ochrony fizycznej w japońskiej elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa, składającej się z siedmiu bloków, zostały w ostatnich latach znacznie wzmocnione. Stwierdzenie to pojawiło się w momencie, gdy Tokyo Electric Power Company przedłożyła regulatorowi plan rozpoczęcia załadunku paliwa do bloku nr 7 jeszcze w tym miesiącu.
Pięcioosobowy zespół ocenił i zaobserwował środki ochrony fizycznej w odniesieniu do zmienionej Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych oraz odpowiednich wytycznych MAEA dotyczących bezpieczeństwa jądrowego. Zespół odwiedził elektrownię i spotkał się z pracownikami Tepco. W skład zespołu wchodzili eksperci z Finlandii, Wielkiej Brytanii i USA, a także jeden pracownik MAEA.
Chociaż Tepco zakończyło prace w innych nieczynnych blokach w Kashiwazaki-Kariwa, obecnie koncentruje swoje działania na blokach nr 6 i 7, a jednocześnie zajmuje się oczyszczaniem skażonych instalacji w elektrowni Fukushima Daiichi. Ponowne uruchomienie tych dwóch bloków - które są wyłączone z powodu okresowych inspekcji odpowiednio od marca 2012 r. i sierpnia 2011 r. - zwiększyłoby zyski firmy o szacunkowo 100 mld JPY (659 mln USD) rocznie.
Opracowano w DEJ na podstawie NEI Magazine i WNN