Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 8 listopada 2021 r.
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
8 listopada 2021 r.
BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE
ZDANIEM PANELU ENERGETYKA JĄDROWA JEST WAŻNYM NARZĘDZIEM W OSIĄGANIU DEKARBONIZACJI
Energia jądrowa daje ogromne możliwości doprowadzenia do szybkiej, opłacalnej i sprawiedliwej dekarbonizacji, powiedziała dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego Sama Bilbao y León podczas konferencji COP26 zatytułowanej Rola energii jądrowej w przyszłości zerowej netto. Innowacje w technologiach - takie jak małe reaktory modułowe - i nowe sposoby finansowania projektów pomogą energetyce jądrowej odegrać swoją rolę w dekarbonizacji świata - stwierdzili uczestnicy.
PODPISANO UMOWĘ DOTYCZĄCĄ WDROŻENIA SMR W RUMUNII
NuScale Power i rumuńska firma jądrowa Nuclearelectrica podpisały wczoraj porozumienie o współpracy w celu przyspieszenia wdrażania technologii małego reaktora modułowego NuScale w Rumunii. Podpisanie nastąpiło dzień po ogłoszeniu planów współpracy na marginesie konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
MAEA KOŃCZY MISJĘ OCENY BEZPIECZEŃSTWA JĄDROWEGO W SZWAJCARII
Szwajcaria jest zaangażowana w utrzymanie i wzmocnienie swoich ram regulacyjnych w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego, podsumował zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Zespół misji Zintegrowanej Służby Przeglądu Dozoru Jądrowego stwierdził, że kluczowym wyzwaniem dla kraju jest utrzymanie i budowanie nowych kompetencji w zakresie bezpieczeństwa na przyszłość poprzez ocenę przewidywanych luk w wiedzy fachowej oraz identyfikację działań niezbędnych do ich uzupełnienia.
PROJEKT UTYLIZACJI ODPADÓW WYTWARZAJĄCY IZOTOPY PRZECHODZI DO NASTĘPNEJ FAZY
Zakończono dwuletnie starania Biura Zarządzania Środowiskowego Oak Ridge i kontrahenta firmy Isotek mające na celu przetworzenie i utylizację zapasu uranu-233 przechowywanego w Narodowym Laboratorium Oak Ridge w Tennessee należącym do amerykańskiego Departamentu Energii. Oprócz wyeliminowania przestarzałego materiału jądrowego, wysiłki te zapewniły również izotopy jądrowe do badań nowej generacji nad leczeniem raka.
Stany Zjednoczone ogłosiły zobowiązanie w wysokości 25 mln USD na rozszerzenie dostępu do energii jądrowej, w tym plany rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej, wykorzystania wodoru produkowanego z energii jądrowej oraz wdrożenia innowacyjnych technologii jądrowych, takich jak małe reaktory modułowe. Pakiet Nuclear Futures Package, ogłoszony na konferencji klimatycznej COP 26 w Glasgow w Szkocji, przewiduje amerykańskie partnerstwo, między innymi z Polską, Kenią, Ukrainą, Brazylią, Rumunią i Indonezją, przy wspieraniu tych krajów w realizacji ich celów w zakresie energii jądrowej. Wysiłki obejmą budowanie potencjału, wyposażenie, studia wykonalności i lokalizacyjne, projekty demonstracyjne, wizyty studyjne, wizyty na miejscu, współpracę techniczną i wiele innych, jak głosi oświadczenie Departamentu Stanu USA.
* * *
INNE WIADOMOŚCI
Roczna rewizja dziesięcioletniego planu energetycznego Brazylii w lutym 2022 r. będzie zawierała szczegóły dotyczące nowej konstrukcji obiektu jądrowego o mocy10 GWe, powiedział wczoraj na COP26 minister ds. kopalń i energetyki Bento Costa Lima. Obecnie w kraju w elektrowni Angra zainstalowanych jest 1990 MWe mocy jądrowej i 1340 MWe jest w budowie.
Sekretarz ds. Biznesu i Energii Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng i Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm zapoczątkowali wczoraj strategiczny dialog energetyczny między USA a Wielką Brytanią, zobowiązanie podjęte przez premiera Johnsona i prezydenta Bidena w czerwcu 2021 r. do pogłębienia współpracy w obszarach takich jak technologie czystej energii, dekarbonizacja przemysłu, energia jądrowa i bezpieczeństwo energetyczne, a także nauka i innowacje. Na spotkaniu, które odbyło się na COP26 w Glasgow, Kwarteng i Granholm omówili wzmocnienie współpracy w celu przyspieszenia globalnego przejścia na czystą energię. Kolejne spotkanie ministerialne Strategicznego Dialogu Energetycznego odbędzie się wiosną 2022 roku.
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odwiedzą w przyszłym tygodniu Japonię, aby pobrać próbki wody morskiej, osadów morskich i produktów rybołówstwa z wód przybrzeżnych prefektury Fukushima. Celem jest wsparcie zapewniania jakości zbierania i analizy danych o promieniotwórczości przez japońskie laboratoria zaangażowane w projekt rozpoczęty w 2014 r. Misja w dniach 9-12 listopada jest jedenastą wizytą MAEA od 2014 r. w celu zebrania próbek morskich z okolic uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi do międzylaboratoryjnych porównań analiz promieniotwórczości.
Ontario Power Generation i BWX Technologies, Inc ogłosiły kontrakt o wartości 50 mln CAD (38,2 mln USD) na projektowanie głowicy maszyny załadowczej paliwa jądrowego i dostawę komponentów w ramach remontu elektrowni jądrowej Darlington Nuclear Generating Station. Kontrakt zostanie zrealizowany przez BWXT Nuclear Energy Canada Inc w Peterborough w Ontario, gdzie zespół ponad 250 osób zaprojektuje i dostarczy złożone części i zespoły, aby umożliwić remont wszystkich ośmiu głowic maszyny załadowczej w Darlington. Prace inżynieryjne nad projektem rozpoczęły się w 2020 roku, a dostawy komponentów zaplanowano na lata 2022-2026.
Przedsiębiorstwo wydobywcze uranu Deep Yellow Ltd ogłosiło podwyższenie szacunków zasobów projektu Omahola, który obejmuje złoża Ongolo, MS7 i Inca w Namibii. Nowe łączne szacunki wynoszą 56835 ton U3O8 (48 196 tU) o zawartości 190 ppm U3O8, zgodnie z JORC (2012). Poprzednie szacunki, które były zgodne z JORC (2004), wynosiły 20412 ton U3O8 przy 420 ppm.
Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego zatwierdziła propozycję zmiany przepisów agencyjnych dotyczących przechodzenia elektrowni jądrowych z okresu eksploatacji do fazy ich likwidacji, która wprowadzałaby szczegółowe wymogi regulacyjne odzwierciedlające mniejsze zagrożenie bezpieczeństwa po usunięciu paliwa z reaktora. Proponowana zasada, która ma zostać opublikowana w Rejestrze Federalnym, uwzględnia wnioski wyciągnięte z obiektów, które już przeszły do fazy likwidacji.
Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet