Zaproszenie na konferencje inaugurującą projekt dot. dekarbonizacji krajowej energetyki technologiami jądrowymi
27.04.2022
Projekt DEsire: „Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej na drodze modernizacji z wykorzystaniem reaktorów jądrowych generacji” zostanie oficjalnie zainaugurowany podczas konferencji 12 maja br. w Gliwicach w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.
Projekt realizuje konsorcjum pięciu podmiotów: Politechnika Śląska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” Spółka Akcyjna w Katowicach, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Fundacja Instytut Sobieskiego. Konsorcjum rozpoczęło działania 1 kwietnia 2022 roku.
Projekt, na którego realizację Konsorcjum uzyskało dofinansowanie w ramach VI konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Gospostrateg”, ma na celu wypracowanie rozwiązań prawnych, inwestycyjnych i społecznych dla dekarbonizacji krajowej energetyki technologiami jądrowymi.
„Plan dekarbonizacji”, który będzie opracowany w efekcie realizacji siedmiu zaplanowanych zadań badawczych, ma stanowić mapę drogową dla organizacji potencjalnych procesów inwestycyjnych, mających na celu dekarbonizację scentralizowanych systemów wytwórczych, zgodnie z coraz wyraźniej promowanym na świecie kierunkiem transformacji Coal-to-Nuclear. Plan ma zostać opracowany w oparciu o efekty analiz potencjalnych inwestycji w 27 lokalizacjach przewidzianych w zaktualizowanym Programie polskiej energetyki jądrowej, pod kątem budowy drugiej i kolejnych elektrowni jądrowych wielkoskalowych gen III/III+ w miejsce zamykanych elektrowni węglowych. Zaplanowane do realizacji, w ramach projektu, działania są również zbieżne z planami takich spółek jak KGHM, Tauron, Orlen czy Synthos Green Energy w zakresie reaktorów SMR i mają wspierać jądrowe przedsięwzięcia inwestycyjne, szczególnie na drodze wskazywania zagrożeń, kreowania legislacji, jak również tworzenia łańcucha krajowych dostawców usług oraz technologii.
„Plan dekarbonizacji” będzie aktualizował wytyczne w zakresie kreowania polityki energetycznej w segmencie technologii jądrowych oraz w obszarze pożądanych procesów dekarbonizacyjnych, co jest wymagane w związku z dynamicznie postępującymi zmianami w zakresie ekonomiki pracy węglowych systemów wytwórczych. Plan będzie wskazywał ogólne kryteria oceny systemów w kontekście możliwości realizacji inwestycji dekarbonizacyjnych i będzie formułował procedury dla prowadzenia szczegółowych analiz w tym zakresie. Plan będzie mapą drogową dla potencjalnych inwestorów, szczególnie w obszarze regulacji prawnych, bezpieczeństwa budowy oraz eksploatacji, źródeł finansowania, identyfikacji możliwości i ryzyk technologicznych, barier inwestycyjnych, wymaganych kompetencji dla prowadzenia procesu inwestycyjnego i akceptacji społecznej.
Analizy będą prowadzone zgodnie z czterema kryteriami: środowiskowym, technicznym, ekonomicznym i społecznym, pozwolą na identyfikację barier dekarbonizacyjnych, jak również sformułowanie potencjalnych sposobów dla ograniczenia ich oddziaływania w przyszłości.
Celem konferencji inaugurującej projekt DEsire 12 maja br. jest zapoznanie otoczenia społeczno-gospodarczego z założeniami projektu. Podczas konferencji wystosowane zostanie zaproszenie do współtworzenia Klastra Transformacji Energetyki Zawodowej.
Konferencja będzie miała charakter hybrydowy.
Kliknij tutaj, aby wziąć w niej udział i zarejestrować się, wypełniając formularz.