Czy dostępność stron internetowych jest kosztowna?
Opis problemu:
Czy dostępność stron internetowych zwiększa koszty zbudowania serwisu internetowego lub zmiany już istniejącego? Czy wystarczy zaprojektować i wdrożyć dostępny serwis?
Odpowiedź:
Osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce kilka milionów. Wśród nich jest wielu odbiorców naszych serwisów.
Nakłady finansowe na stworzenie dostępnego serwisu internetowego zależą od samego serwisu. Ustalmy najpierw, czy serwis:
- budujemy od podstaw,
- już istnieje i wymaga modernizacji,
- jest dostępny i chcemy utrzymywać go na tym samym poziomie dostępności.
Budowa serwisu dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami wymaga przede wszystkim wiedzy o problemach, które napotykają takie osoby. Dzięki tego typu wiedzy zbudujemy strony bez tworzenia specjalnych narzędzi dla osób z niepełnosprawnościami. Głównym naszym kosztem będzie specjalista (programista), który podpowie rozwiązania uniwersalne dla wszystkich internautów.
Zbudowanie serwisu dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami nie oznacza końca dbania o jego dostępność. Źle umieszczane treści, a nawet drobne modyfikacje mogą w każdej chwili pogorszyć dostępność. Na etapie utrzymywania i rozwijania serwisu głównym kosztem jest cykliczne szkolenie redaktorów i programistów oraz nadzór nad jakością.
Najdroższą opcją jest dostosowanie serwisu internetowego do norm (zwłaszcza udostępnianie materiałów wideo). Błędy przy tworzeniu serwisu lub jego utrzymaniu mogą być kosztotwórcze i wymagają intensywnej pracy programistów i redaktorów strony.
W ramach Funduszy Europejskich możesz przeznaczyć część budżetu na poprawę dostępności swojego serwisu dla osób z niepełnosprawnościami (https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/informacja-dla-projektodawcow/).
Uwaga! Dobrze zrealizowany serwis dla osób z niepełnosprawnościami będzie się też lepiej pozycjonował w wyszukiwarkach internetowych.
Niewłaściwie zrealizowane usługi publiczne (lub finansowane ze środków publicznych) mogą wykluczać osoby z niepełnosprawnościami. Natomiast projektowanie uniwersalne może likwidować bariery dyskryminujące.
Autor: Rafał Jendrzejewski
Artykuły powiązane:
Materiały
Co zrobić, by być dostępnym w Internecie?Czy są narzędzia, które pomagają uzyskać dostępność? Gdzie mogę znaleźć informacje o dostępności?
Dla kogo tworzymy dostępne strony WWW? Tylko dla niewidomych ?
Ile jest osób z niepełnosprawnościami w Polsce?