Dla kogo tworzymy dostępne strony WWW? Tylko dla niewidomych ?
Problemy z korzystaniem ze stron lub z aplikacji internetowych mają nie tylko osoby niewidome czy z dysfunkcjami wzroku. W podobnej sytuacji są osoby z innymi niepełnosprawnościami, a także ludzie starsi, słabiej wykształceni lub po prostu mający mało czasu na dotarcie do informacji.
Sama grupa osób z dysfunkcjami wzroku jest różnorodna. Obejmuje m.in. osoby:
- z zaburzeniem rozpoznawania barw,
- wymagające wysokiego kontrastu,
- z dużą wadą wzroku,
- z niepełnosprawnościami krzyżowymi itd.
Każda z tych podgrup spotyka inne problemy.
Na utrudnienia na stronie mogą trafić także osoby z dysfunkcją narządu słuchu (np. materiały wideo), narządu ruchu (np. obsługa strony tylko za pomocą myszki), osoby z zaburzeniami poznawczymi i intelektualnymi (teksty pisane trudnym językiem).
Pamiętajmy również o osobach z chwilową niepełnosprawnością, np. złamana ręka.
Nieprzestrzeganie zasad może nawet wpływać na zdrowie internauty, np. szybko zmieniający się obraz może wywołać padaczkę fotogenną.
Uwaga! Z poprawy dostępności skorzystają także osoby pełnosprawne (np. dzięki tekstom pisanym prostym językiem) i wyszukiwarki.
Autor: Rafał Jendrzejewski
Artykuły powiązane:
Materiały
Co zrobić, by być dostępnym w Internecie?Czy są narzędzia, które pomagają uzyskać dostępność? Gdzie mogę znaleźć informacje o dostępności?
Czy dostępność stron internetowych jest kosztowna?
Ile jest osób z niepełnosprawnościami w Polsce?
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002247