W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy wnioskodawca/beneficjent POPC musi udostępnić dokumenty aplikacyjne na wniosek złożony w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej (udip)? Na przykład wniosek o dofinansowanie (WOD) i studium wykonalności (SW)

Odpowiedź:

Dokumenty i informacje, w tym wniosek o dofinansowanie i studium wykonalności, składane przez wnioskodawców POPC nie podlegają udostępnieniu w trybie przepisów udip (art. 37 ust. 6 ustawy wdrożeniowej[1] w zw. z art. 1 ust. 2 udip[2]).

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 37 ust. 6 ustawy wdrożeniowej dokumenty i informacje przedstawiane przez wnioskodawców nie podlegają udostępnieniu przez właściwą instytucję w trybie przepisów Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Ww. przepis ustawy wdrożeniowej  jest przepisem o charakterze lex specialis w stosunku do przepisów udip i jako taki ma przed nimi pierwszeństwo.

Dotyczy to wszelkiej składanej przez wnioskodawców dokumentacji aplikacyjnej (w tym WOD, SW). Ta zasada obowiązuje bez względu na tryb wyboru projektów (konkursowy czy pozakonkursowy), status wnioskodawcy (podmiot publiczny czy prywatny) czy etap procedury naboru (po ogłoszeniu naboru, w trakcie czy po jego rozstrzygnięciu).

Potwierdzeniem powyższego jest m.in. wyrok WSA w Lublinie, zgodnie z którym „odnosząc się do zakresu podmiotowego przytoczonej regulacji, należy zauważyć, że odnosi się ona wprost do właściwej instytucji, tj. dokonującej wyboru projektów do dofinansowania. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przywołana regulacja stanowi przepis szczególny, wyłączający udostępnienie informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej w oparciu o klauzulę kolizyjną (art. 1 ust. 2 udip), Sąd podziela argumentację organu, że na podstawie art. 37 ust. 6 ustawy wdrożeniowej w związku z art. 1 ust. 2 udip wykluczone jest również żądanie udostępnienia treści wniosku o dofinansowanie unijne od samego wnioskodawcy, będącego podmiotem publicznym, objętym zasadniczo zakresem podmiotowym ustawy o dostępie do informacji publicznej” (18 października 2018 r., sygn. II SAB/Lu 138/18).

 

Autorka: Joanna Kawerska

 

[1] Ustawa z dnia z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 818)

[2] Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 902) 

Artykuły powiązane:

Materiały

Od kiedy obowiązują i czego dotyczą zmiany w przepisach o ochronie danych osobowych?
Czy zlecając opracowanie studium wykonalności wykonawcy, należy zapewnić sobie prawa autorskie?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"85","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","value":"","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"aspekty prawne","value":"aspekty prawne"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}