Czy zlecając opracowanie studium wykonalności wykonawcy, należy zapewnić sobie prawa autorskie?
Pomiot, który przygotowuje dokumentację aplikacyjną, powinien zadbać o to, aby w umowie z wykonawcą zewnętrznym znalazły się postanowienia gwarantujące przeniesienie praw autorskich do studium wykonalności na zamawiającego.
Brak praw autorskich do studium wykonalności może utrudnić lub uniemożliwić aktualizację tego dokumentu na etapie oceny merytorycznej lub na etapie realizacji projektu. Zmiana studium wykonalności może być konieczna w trakcie oceny merytorycznej, np. na skutek zgłoszenia uwag przez ekspertów oceniających projekt. Z kolei już w trakcie realizacji przedsięwzięcia może być niezbędne wprowadzenie zmian w dokumentacji, np. z powodu zmian w zakresie projektu czy opisie sposobu realizacji niektórych zadań. W takiej sytuacji może być niezbędne zaktualizowanie studium wykonalności w celu przekazania go do ponownej oceny przez Instytucję Pośredniczącą.
W przypadku braku praw autorskich wyegzekwowanie od wykonawcy wprowadzania zmian lub zgody na samodzielne ich wprowadzenie może być bardzo trudne lub może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych – często bardzo wysokich – wydatków.
Autor: Szymon Sankiewicz
Artykuły powiązane:
Materiały
Czy studium wykonalności jest wymagane przy aplikowaniu o dofinansowanie projektu w ramach POPC?Czy opracowanie studium wykonalności zależy od uzyskania opinii KRMC?
Czy w studium wykonalności lub we wniosku o dofinansowanie projektu z 2. osi POPC określamy działania informacyjno-promocyjne?