W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W jakim zakresie można modyfikować dokumentację aplikacyjną w stosunku do opisu założeń projektu informatycznego złożonego do KRMC?

Czy można zmodyfikować budżet projektu?

Opinia dotycząca projektów informatycznych, którą wydaje KRMC zgodnie z Zarządzeniem nr 48, oznacza pozytywną ocenę ich zgodności ze strategicznymi kierunkami rozwoju w obszarze informatyzacji. Podstawą do jej wydania jest opis założeń projektu przedstawiony na dużym poziomie ogólności w zdefiniowanej fiszce. Oceniana jest zgodność celów projektu i koncepcji jego realizacji z polityką informatyzacji państwa oraz kierunkami rozwoju Architektury Informacyjnej Państwa. Ocena nie odnosi się szczegółowo do kwestii operacyjnego wdrażania projektu, takich jak: wykonalność, trwałość, analiza finansowa czy zasadność i kwalifikowalność poszczególnych pozycji kosztowych w budżecie. W naborach POPC ocena odbywa się na podstawie szczegółowych informacji przedstawionych w obszernych dokumentach, np. studium wykonalności, harmonogramie rzeczowo-finansowym.

W ramach prac KRMC rozstrzyga zasadność wydatkowania określonych środków publicznych na dany projekt oraz przyjmuje jego finalną wartość. Wartość projektu wskazana we wniosku o dofinansowanie z POPC powinna być w przybliżeniu zgodna z tą zaakceptowaną przez KRMC.

Zgodnie z  kryteriami wyboru zmiany te mogą dotyczyć:

  • zmian w harmonogramie projektu wynikających z przebiegu procedur wyboru projektów do dofinansowania
  • zmian podmiotów uczestniczących w projekcie (partnerów), jak i struktury zespołu projektowego, podziału zadań, wskazania ról w projekcie, itp.
  • zmian w budżecie polegających na doprecyzowaniu kategorii wydatków i ich uszczegółowieniu poprzez dekompozycję zagregowanych pozycji kosztowych oraz modyfikacji niewpływających na zaplanowane efekty projektu np. wynikające ze zmian szacunków kosztów, racjonalizacji kosztów, itp.
  • modyfikacji wynikających z błędów formalnych, np. zmiana w procencie dofinansowania UE
  • zmian związanych z wprowadzeniem rekomendacji wskazanych przez Komisję Oceny Projektów zmierzających do zmiany struktury wydatków, bądź usunięcia kosztów niekwalifikowanych w zakresie tolerancji przypisanych do danego konkursu.

Uwaga! Zasadność wprowadzonych modyfikacji jest każdorazowo badana na etapie oceny wniosku o dofinansowanie. Wszelkie zmiany w dokumentacji aplikacyjnej muszą być szczegółowo uzasadnione.

 

Autorka: Magdalena Krawczuk

 

Artykuły powiązane:

Materiały

Czy i jak w dokumentacji aplikacyjnej powinniśmy się odnieść do uwag KRMC?
Czy w ramach wezwania do usunięcia błędów formalnych w dokumentacji aplikacyjnej można poprawić również dostrzeżone pomyłki pisarskie niewskazane w wezwaniu?
Czy do przedłożenia wniosku o dofinansowanie z POPC konieczna jest opinia KRMC?
Czy można wprowadzać zmiany w trakcie realizacji projektu w zakresie kamieni milowych oraz wskaźników?
{"register":{"columns":[{"header":"Pozycja","value":"18","registerId":20735334,"dictionaryValues":[],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"},{"header":"Obszar publikacji","registerId":20735334,"dictionaryValues":[{"id":"dofinansowanie projektu","value":"dofinansowanie projektu"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}