Wspólna Lista Wskaźników Kluczowych 2014-2020 (WLWK2014)
Czym jest WLWK 2014
WLWK 2014 to wspólny dla wszystkich programów operacyjnych na lata 2014-2020 obowiązkowy zestaw wskaźników kluczowych, które bezpośrednio wynikają z interwencji i/lub są powiązane z zakresem interwencji podejmowanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Lista wskaźników służy monitorowaniu efektów polityki spójności na poziomie krajowym w ramach poszczególnych celów tematycznych oraz pomocy technicznej.
Wspólna lista dla wszystkich
WLWK 2014 zawiera wskaźniki kluczowe, do których zalicza się:
- wspólne wskaźniki produktu określone przez Komisję Europejską służące agregowaniu efektów polityki spójności na poziomie Unii Europejskiej oraz stanowiące menu wyboru wskaźników dla programowania, monitorowania i ewaluacji interwencji,
- wskaźniki kluczowe określone na poziomie krajowym, służące agregowaniu efektów polityki na poziomie krajowym, obejmujące wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu bezpośredniego na poziomie projektu.
Główne założenia
Wskaźniki w WLWK 2014 odzwierciedlają typy projektów w ramach poszczególnych Celów Tematycznych (CT) i Priorytetów Inwestycyjnych (PI), wynikające z zapisów Umowy Partnerstwa (UP) oraz linii demarkacyjnej.
WLWK 2014 stanowi listę wyboru wskaźników kluczowych, które:
- służą monitorowaniu efektów polityki spójności na poziomie UP,
- mają charakter wtórny w stosunku do postanowień zawartych w UP oraz linii demarkacyjnej, a tym samym nie determinują zakresu wsparcia,
- zostały określone na poziomie horyzontalnym w celu umożliwienia ich agregowania na poziomie krajowym,
- są powiązane z właściwymi CT i PI, z wyjątkiem wskaźników dla pomocy technicznej,
- są wspólne dla wszystkich Krajowych Programów Operacyjnych (KPO) i Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), ponieważ stanowią wynik uzgodnień pomiędzy Instytucjami Zarządzającymi i Instytucją Koordynującą Umowę Partnerstwa,
- są obowiązkowe dla wszystkich KPO/RPO, w których mogą być zastosowane, biorąc pod uwagę zakres wspieranych projektów,
- co do zasady są uniwersalne, tj. nie mają charakteru specyficznego dla programu/projektu i mogą być stosowane w więcej niż jednym KPO/RPO,
- są stosowane w projektach, a osiągnięte dla nich wartości są agregowane na kolejne poziomy wdrażania.
Wskaźniki kluczowe określone na poziomie projektów
- produktu – powiązane bezpośrednio z wydatkami ponoszonymi w projekcie,
- rezultatu bezpośredniego – odnoszące się do bezpośrednich efektów projektu, których realizacja jest wynikiem projektu.
Wskaźniki produktu oraz rezultatu bezpośredniego dla instrumentów realizacji PI są zamieszczane w dokumentach programowych, tj. w Programie Operacyjnym (dla głównych typów projektów) oraz w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych (zawierającym dodatkowo wskaźniki nieujęte w PO).
Wskaźniki w regulaminach konkursów
Instytucja Zarządzająca zapewnia stosowanie na poziomie projektów wszystkich adekwatnych wskaźników kluczowych, właściwych dla zakresu udzielanego wsparcia, w szczególności poprzez wskazanie ich każdorazowo w regulaminie konkursu jako obligatoryjne oraz weryfikację poprawności ich zastosowania w projektach przez właściwe instytucje.
Autorka: Magdalena Krawczuk
Artykuły powiązane:
Materiały
Czy można wprowadzać zmiany w trakcie realizacji projektu w zakresie kamieni milowych oraz wskaźników?Jakie mogą być wskaźniki optymalizacji procesów?
Podstawa prawna
Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/wytyczne-w-zakresie-monitorowania-postepu-rzeczowego-realizacji-programow-operacyjnych-na-lata-2014-2020/