W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania w sprawie oszustw komunikacyjnych

Na granatowym tle biały napis komunikat, białe godło oraz nazwa jednostki organizacyjnej Prokuratura Regionalna w Białymstoku

Komunikat z dnia 05.07.2024

W ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku śledztwa o sygn. 2001-1.Ds.5.2023 dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem w latach 2021-2023 przestępstw polegających m.in. na organizowaniu na terenie województwa mazowieckiego  fikcyjnych zdarzeń komunikacyjnych w celu uzyskania nienależnych odszkodowań od firm ubezpieczeniowych oraz tzw. praniem pieniędzy pochodzących z korzyści z w/w działalności przestępczej, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego  Policji dokonali w okresie od 25 do 30 czerwca 2024r. zatrzymania 5 osób zaangażowanych w działalność grupy.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dot. popełnienia m.in. czynów z art. 258 § 1 k.k., art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 299 § 1 i 5 k.k., art. 28 6§ 1 k.k. i in. W stosunku do 3 osób zawnioskowano do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i wnioski w tym zakresie zostały uwzględnione. Dokładna wysokość uzyskanych przez grupę środków z tytułu wypłat nienależnych odszkodowań nie została jeszcze oszacowana, z uwagi na wielość postępowań szkodowych objętych zainteresowaniem śledztwa. Na obecnym etapie postępowania można jedynie stwierdzić, iż dotyczy ono mienia wielkiej wartości w rozumieniu przepisów kodeksu karnego.  

W działalności grupy uczestniczyły m.in. osoby, które swoimi danymi firmowały działalność fikcyjnych podmiotów gospodarczych zajmujących się rzekomą pokolizyjną naprawą pojazdów i zapewnianiem pojazdów zastępczych,  jak również  zgłaszaniem szkód i przyjmowaniem na założone przez siebie rachunki bankowe środków wypłaconych przez firmy ubezpieczeniowe z tytułu odszkodowań, jak również osoby „podstawiane” do brania udziału w fikcyjnych zdarzeniach komunikacyjnych oraz osoby koordynujące cały proceder.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

                                                                                               p.f. Naczelnik

                                                                     1 Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej

                                                                                               Marek Bogacewicz

{"register":{"columns":[]}}