Akt oskarżenia przeciwko 45 osobom w wielowątkowym śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w jednym ze śląskich urzędów skarbowych
05.04.2024
Komunikat Rzecznika Prasowego
W tut. prokuraturze zakończyło się wielowątkowe śledztwo prowadzone od 2019 roku a dotyczące działalności 27 spółek, które brały udział w przestępczym procederze wyłudzania od Skarbu Państwa nienależnych zwrotów podatku VAT, popełniania przestępstw przez pracowników urzędu skarbowego rozliczającego podatkowo te podmioty, a nadto przedmiotem śledztwa był również najgłośniejszy w tej sprawie wątek wręczania naczelnikowi tego urzędu korzyści majątkowych i osobistych, w zamian za co miał on korzystnie decydować w zakresie rozliczenia daniny przysługującej dla Skarbu Państwa od tych podmiotów.
W tej sprawie pierwszy akt oskarżenia został skierowany w grudniu 2018 roku do Sądu Okręgowego w Katowicach, który po wnikliwym przeprowadzeniu postepowania potwierdził ustalenie poczynione w przeprowadzonym śledztwie, iż dwie pracownice urzędu stworzyły sieć firm „słupów”, których celem było wyłudzanie nienależnych zwrotów podatku VAT. Na potrzeby przestępczego procederu oskarżone nabyły cztery spółki, których jedynym źródłem finansowania były zwroty podatku VAT. W celu pozorowania obrotu gospodarczego, fałszowały faktury VAT oraz inne dokumenty, które następnie przedkładały do rozliczenia podatku. W dniu 4 grudnia 2020 roku sąd wydał wyrok, skazując 10 osób na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 4 lat, a w stosunku do dwóch osób zawieszając wykonanie kary 1 roku na okres 3 lat, przy czym uznał, że tylko cztery osoby w tym dwie pracownice urzędu działały w grupie przestępczej. Wyrok ten jest prawomocny.
Finalnie, do Sądu Okręgowego w Sosnowcu, w marcu 2024 roku skierowano akt oskarżenia przeciwko 45 osobom, ustalając że działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych związanych z fikcyjnymi wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów za pośrednictwem łańcucha pozorujących prowadzenie działalności gospodarczej wielu firm, tj. spółek zarejestrowanych w Polsce jak i za granicą oraz prania pieniędzy. Spółki te uzyskując zwrot podatku VAT wobec zastosowania dla nich zerowej stawki tego podatku, czemu towarzyszyło wystawianie fikcyjnych faktur VAT i tym samym poświadczenie nieprawdy w dokumentach, naraziły Skarb Państwa na łączną kwotę blisko 25 milionów złotych oraz usiłowały wyłudzić kolejne ponad 3 miliony złotych.
Organizator tego procederu wraz z pozostałymi członkami grupy tworzył sieć firm pozorując prowadzenie działalności gospodarczej, a następnie składał podrobione dokumenty finansowe w urzędzie skarbowym w celu wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT.
W jednym z wątków dotyczących działań korupcyjnych, ustalono, że przedstawiciele spółek byli nakłaniani do zawierania fikcyjnych umów cywilnoprawnych w ramach których nie wykonywano żadnej pracy ani usług, a mimo to firmy te wypłacały nienależne wynagrodzenie. Wątek ten został zakończony odrębnie, w skierowany w lutym 2024 roku do Sądu Rejonowego Katowice Wschód w Katowicach akcie oskarżenia, obejmującym łącznie 9 osób.
Zaznaczyć warto że w śledztwie tym wielu podejrzanych składało obszerne wyjaśnienia, na podstawie których dokonywano kolejnych ustaleń, a nadto część osób przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów.
Ujawnione w ramach tego wątku nieprawidłowości stanowiły podstawę do wystąpienia przez prokuratora z wnioskiem do szefa Krajowej Administracji Skarbowej
o przeprowadzenie audytu w urzędzie skarbowym. Audyt ten wykazał szereg nieprawidłowości w działalności tego urzędu.
Za zarzucane oskarżonym czyny oszustwa grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności, a w przypadku zarzutów prania pieniędzy to nawet może być kara 15 lat.
Rzecznik Prasowy
Agnieszka Wichary