W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne wyroki skazujące w sprawie wyłudzeń podatku VAT

30.12.2022

Zdjęcie przedstawiające młotek

Komunikat Rzecznika Prasowego

Sąd Apelacyjny w Katowicach rozstrzygnął prawomocnie sprawę działalności 12 oskarżonych, którzy w zorganizowanej grupie przestępczej zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT wyszukując min. osoby pełniące rolę „słupów” w firmach wykorzystywanych w tym celu.

W toku śledztwa ustalono, że dwie pracownice urzędu stworzyły sieć firm „słupów”, których celem było wyłudzanie nienależnych zwrotów podatku VAT. Na potrzeby przestępczego procederu oskarżone nabyły cztery spółki, których jedynym źródłem finansowania były zwroty podatku VAT. W celu pozorowania obrotu gospodarczego, fałszowały faktury VAT oraz inne dokumenty, które następnie przedkładały do rozliczenia podatku.

Funkcję prezesów zarządu oraz prokurentów w tych podmiotach pełnili znajomi oraz członkowie ich rodzin. Nadto ustalono, że wynajmowały one pomieszczenia biurowe i magazynowe, zatrudniły pracowników oraz nawiązały współpracę z firmami transportowymi, a czynności te wykonywały w godzinach pracy, urzędu, w którym były zatrudnione, działaniami tymi pozorowały legalność założonych podmiotów.

Obie oskarżone urzędniczki przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyły obszerne wyjaśnienia opisując sposób wyłudzenia podatku VAT oraz działania spółek słupów. Nadto do zarzutów przyznały się jeszcze trzy inne osoby, które na zlecenie urzędniczek objęły funkcję prezesów zarządu oraz prokurentów spółek uczestniczących w karuzeli podatkowej.

W okresie od listopada 2014 roku do stycznia 2016 roku członkowie grupy uzyskali z tytułu dokonanych zwrotów podatku VAT 750.000 złotych, natomiast kolejne 2.500.000 złotych usiłowali wyłudzić.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany w grudniu 2018 roku do Sądu Okręgowego w Katowicach, który po wnikliwym przeprowadzeniu postepowania potwierdził ustalenie poczynione w przeprowadzonym śledztwie i w dniu 4 grudnia 2020 roku wydał wyrok, skazując 10 osób na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 4 lat, a w stosunku do dwóch osób zawieszając wykonanie kary 1 roku na okres 3 lat, przy czym uznał, że tylko cztery osoby w tym dwie pracownice urzędu działały w grupie przestępczej.

Od tego wyroku część osób skazanych złożyła odwołanie, a prokurator złożył apelację podnosząc argumenty przede wszystkim w zakresie wysokość kar wymierzonych oskarżonym.

Sąd odwoławczy nie podzielił zastrzeżeń oskarżonych i utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w mocy, a podzielając częściowo zarzuty zawarte w apelacje prokuratora uznał, że kary w zawieszeniu w stosunku do dwóch osób, które pełniły w tym procederze rolę słupów są zbyt łagodne i wymierzył im kary ponad jednego roku bezwzględnego więzienia, w pozostałym zakresie utrzymał wyrok w mocy.

Wyrok ten jest prawomocny i tym samym oskarżeni trafią do więzienia nawet na okres 4 lat, a w stosunku do oskarżonych działających w ramach grupy przestępczej została orzeczona zapłata solidarnie w ciągu roku na rzecz Skarbu Państwa łącznej kwoty 250 000 złotych, jako częściowego obowiązku naprawienia szkody.

 

Rzecznik Prasowy

Agnieszka Wichary

{"register":{"columns":[]}}