Kolejne zatrzymania w sprawie zwalczania mafii śmieciowej
06.12.2022
Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz wiarygodności dokumentów. Jej członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie, wbrew przepisom odpady, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka i środowiska. Zajmowali się również organizowaniem transportu odpadów niebezpiecznych z miejsca ich załadunku, do miejsca ich porzucenia.
Jak dotychczas ustalono zatrzymane w ostatnim czasie 7 osób wchodzących w skład tej grupy składowało na terenie nieruchomości w miejscowości Ryczołek 2, gm. Kałuszyn, pow. miński, woj. mazowieckie, w dwóch halach namiotowych oraz budynku murowanym, a także na 4 naczepach, odpady niebezpieczne pochodzące z przemysłu chemicznego, farbiarskiego, motoryzacyjnego, i innych, zawierające substancje łatwopalne, o właściwościach trujących, drażniących, żrących i parzących, a także mutagennych i kancerogennych zgromadzone na paletach w pojemnikami DPPL lub beczkach stalowych, w; ilości ok. 6 mln litrów niebezpiecznych substancji, nieoznakowanych lub niewłaściwie oznakowanych, składowanych m w takich warunkach i w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, poprzez zorganizowanie źródła i dostaw odpadów, ich przeładunku.
W sprawie aktualnie występuje 11 osób podejrzanych. W dniach od 30 listopada do 2 grudnia roku w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach przeprowadzono czynności polegające na przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu 7 zatrzymanych osób.
Wobec czterech osób, którym przedstawiono zarzuty, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych nawet do 100 000 złotych oraz zakazy opuszczania kraju.
Prokurator skierował wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych pełniących znaczące role w tej grupie przestępczej. Wobec 2 osób Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a wobec 2 pozostałych podejrzanych wniosków nie uwzględnił podnosząc, że ich rola nie była na tyle znacząca aby stosować wobec nich najsurowszy ze środków w postaci aresztu i osoby te zostały zwolnione do domów. Prokurator nie zgadzając się z decyzją Sądu oczekuje na pisemne uzasadnienie.
Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania osób zajmujących się niebezpiecznymi składowiskami. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Rzecznik prasowy
Agnieszka Wichary