Likwidacja przestępczej infrastruktury informatycznej
11.08.2023
W dniu 8 sierpnia 2023 Prokuratura Regionalna w Katowicach rozpoczęła realizację zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej, prowadzącej serwis oferujący usługi hostingowe, które były wykorzystywane przez przestępców z wielu państw świata m.in. do dystrybucji złośliwego oprogramowania i ataków ransomware, skierowanych na użytkowników Internetu w skali globalnej, w tym w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Republice Francuskiej, Republice Estonii, Republice Federalnej Niemiec, Konfederacji Szwajcarskiej, Republice Austrii i Księstwie Monako.
Skutkiem działalności przestępczej były szkody szacowane w milionach dolarów. Usługa hostingowa świadczona przez podejrzanych polegała m.in. na zapewnieniu klientów, iż mogą udostępniać treści w Internecie bez obaw, że zostaną one usunięte. Klientami serwisu były m.in. osoby prowadzące działalność przestępczą z wykorzystaniem Internetu, w tym prowadzące fikcyjne sklepy internetowe, przeprowadzające kampanie phishingowe (oszustwa polegające na wyłudzaniu danych wrażliwych użytkowników poprzez podszywanie się np. pod pracowników banku) czy ataki Ddos (zablokowanie dostępu do usługi poprzez przeciążenie serwera dużą ilością żądań) lub ransomware (zainstalowanie złośliwego oprogramowania, które zaszyfruje pliki i zażąda okupu w zamian za ich odblokowanie).
W trakcie realizacji zatrzymano pięć osób z województwa zachodniopomorskiego i małopolskiego, w wieku od 29 do 36 lat, w tym założyciela i kierującego zorganizowaną grupą przestępczą.
Zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie podejrzanym zarzutów z art. 258 § 1 i 3 k.k. a także art. 269 b § 1 k.k. i 299 § 1 i 5 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. i inne. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
W dniu 8 sierpnia 2023 roku, na polecenie prokuratora, trwale odłączono od sieci wszystkie serwery zarządzane przez członków wskazanej grupy. Nadto w toku działań, skoordynowanych ze stroną amerykańską, tego samego dnia dokonano blokady przestępczej domeny.
Na wniosek prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Katowicach, Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec organizatora grupy i jednego z jej członków, a w stosunku do pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenia majątkowe.
Zatrzymania były efektem śledztwa prowadzonego przez Zarząd w Krakowie Centralnego Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Ponadto ww. czynności przeprowadzone zostały przy istotnym udziale właściwych organów strony amerykańskiej. Wspólne działania pozwoliły na zlikwidowanie przestępczej infrastruktury informatycznej.
Działania Prokuratury Regionalnej w Katowicach były nadzorowane i wspierane przez Prokuraturę Krajową w szczególności Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej.
Zespół prasowy
Prokuratury Regionalnej w Katowicach