W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef grupy odpowiedzialnej za składowanie odpadów niebezpiecznych zatrzymany i tymczasowo aresztowany

13.09.2023

W dniu 11 września 2023 roku o godzinie 9:50 podejrzany Jacek B. zgłosił się do tutejszej Prokuratury, a następnie został zatrzymany w związku z jego poszukiwaniami i wydanym za nim od dnia 30 października 2020 roku listem gończym.

Baner przedstawiający figurkę temidy

Sprawa prowadzona jest przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, kierowanej Jacka B., działającej na terenie Częstochowy, Mysłowic, Rogowca i innych miejscowości na terenie całego kraju, której członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska, tj. o przestępstwa z art. 258 § 1 i 3 k.k., art. 183 § 1 k.k., art. 286 § 1 k.k., art. 299 § 1 i 5 k.k. i inne.

Jeszcze w tym samym dniu przeprowadzono czynności procesowe z udziałem podejrzanego Jacka B., któremu ogłoszono 32 zarzuty popełnienia przestępstw kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, składowania odpadów niebezpiecznych i sprowadzenia w związku z tym bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz dla środowiska, oszustwa i przywłaszczenia mienia.

Ustalenia śledztwa pozwalają na stwierdzenie, że celem grupy było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, bezpieczeństwu powszechnemu oraz ochronie środowiska, a sama grupa funkcjonowała na wzór przedsiębiorstwa zarobkowego.

Aktualnie w sprawie ogólnie występuje 68 osób podejrzanych, a Jackowie B. przypisano kierowanie grupą wobec 60 jej członków.

Obecnie śledztwo obejmuje 31 miejsc porzucenia odpadów głównie na terenie województw śląskiego, łódzkiego i mazowieckiego, z których 19 lokalizacji jest bezpośrednio związanych z działalnością grupy kierowanej przez Jacka B. głównie na śląsku, a także w okolicach Opola i Łodzi.

Przestępczy mechanizm nielegalnego gospodarowania odpadami niebezpiecznymi przez grupę, kierowaną przez Jacka B. polegał na:

- pozyskaniu źródła pochodzenia odpadów niebezpiecznych od bezpośrednich ich wytwórców, które pierwotnie były magazynowane przez podmioty dysponujące w tym zakresie stosownymi zezwoleniami,

- organizowaniu miejsc porzucenia odpadów niebezpiecznych,

- zapewnieniu logistyki transportowej, którą organizowały przede wszystkim firmy należące do pozostałych podejrzanych;

Koordynowanie wszystkich przedsięwzięć zapewniał Jacek B., natomiast hierarchiczna struktura grupy, zorganizowana na wzór przedsiębiorstwa powodowała, iż znajomość poszczególnych członków grupy była ograniczona do osób bezpośrednio ze sobą współpracujących, co miało na celu ukrycie przede wszystkim bezpośredniego kierownictwa grupy przed niżej postawionymi w hierarchii członkami grupy.

Podejrzany Jacek B. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do złożenia wyjaśnień.

W dniu 12 września 2023 roku Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach uwzględnił wniosek prokuratora o utrzymanie w mocy i oznaczenie czasu trwania stosowanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, do dnia 10 grudnia 2023 roku.

Sąd wskazał, że w aktualnym stanie trwania śledztwa izolacja podejrzanego jest absolutnie konieczna, z uwagi na dobro toczącego się postępowania, wobec realnej przesłanki matactwa z jego strony, jak również z uwagi na fakt, że podejrzany nie ma stałego miejsca pobytu na terenie kraju oraz nie był stanie wskazać adresu, pod którym mógłby przebywać będąc na wolności. Dodać można, że podejrzany jest zobowiązany stawić się w celu odbycia kary jednego roku pozbawienia wolności za inne przestępstwa, nie związane z tym postępowaniem.

Jednocześnie zaznaczam, że zarzuty przedstawione podejrzanemu Jackowi B. nie mają bezpośredniego związku z odpadami w postaci „czerwonych wód” i „żółtych wód”, jako pochodzącymi z produkcji w ramach działalności podmiotu NITRO – CHEM, które mogły znajdować się na 17, z 19 nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych, co do których zarzuty usłyszał podejrzany. Na każdym z tych składowisk prokurator zlecił przebadanie selektywnie wybranych przez biegłego próbek, które następnie zostały poddane badaniom, w których nie wykryto takich substancji. Nie mniej nie wykluczamy, że takie odpady na tych składowiskach mogą się znajdować, co będzie podlegać dalszym ustaleniom.

 

Rzecznik prasowy

Agnieszka Wichary

{"register":{"columns":[]}}