W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

07.09.2023 Zatrzymania w śledztwie o sygn. 2004- 4. Ds. 12.2023, dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się dokonywaniem oszustw, za pośrednictwem serwisu internetowego.

07.09.2023

Ciemne tło z napisem Ważny komunikat

         

          Pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie  Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi śledztwo, dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która miała na celu dokonywanie wyłudzeń znacznych kwot pieniędzy od osób fizycznych. Przestępczy proceder polegał na zamieszczaniu na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych fikcyjnych ofert wynajmu noclegów w kurortach wypoczynkowych. Warunkiem potwierdzenia rezerwacji była wpłata zaliczek w określonej kwocie na wskazane rachunki bankowe, z których środki członkowie grupy wypłacali w bankomatach, przy wykorzystaniu kodów szybkiej płatności. Do chwili obecnej w sprawie ustalono 212 pokrzywdzonych.

          W dniu 29 sierpnia 2023 roku na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Krakowie Wydział w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przy wsparciu funkcjonariuszy z innych komórek terenowych na obszarze województw mazowieckiego, śląskiego oraz pomorskiego przeprowadził czynności skierowane wobec osób uczestniczących w opisanym powyżej procederze.

          W efekcie podjętych czynności zatrzymano 7 osób, a w wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono sprzęt komputerowy oraz nośniki cyfrowe, które na dalszym etapie śledztwa zostaną poddane szczegółowej analizie. Zatrzymanym ogłoszono łącznie 422 zarzuty, dotyczące m. in.  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się dokonywaniem oszustw oraz praniem pieniędzy. 

          Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, wobec trzech z nich sąd został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego.

          Za zarzucane czyny podejrzanym, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.   

          Sprawa ma charakter rozwojowy, w dalszym ciągu prowadzone są intensywne czynności dowodowe w śledztwie.

 

          Warto pamiętać:

1. Sprawdź, czy istnieje podany adres, przy użyciu narzędzi internetowych umożliwiających lokalizację adresu.

2. Sprawdź dane obiektu.

3. Jedź w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.

4. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie danego miasta.

5. Zaliczkę wpłać na konto bankowe. Każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić podejrzenia.

6. Poproś o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić podejrzenie co do uczciwości oferty.

7. Zachowaj całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno tę wysłaną do ogłoszeniodawcy jak i otrzymaną od niego.

{"register":{"columns":[]}}