14.11.2023 Likwidacja zorganizowanej grupy przestępczej w ramach śledztwa, dotyczącego działalności międzynarodowego serwisu internetowego o nazwie „Genesis Market”
14.11.2023
Pod sygn. 2004- 4. Ds. 5. 2023 Prokuratura Regionalna w Krakowie nadzoruje śledztwo, które w swym pierwotnym wątku, dotyczyło działalności międzynarodowego serwisu internetowego o nazwie „Genesis Market”, funkcjonującego w sieci DarkNet, umożliwiającej jego użytkownikom niemal całkowitą anonimowość, głównie poprzez maskowanie ruchu sieciowego i wykorzystywanie metod działających
w oparciu o technologię VPN. Serwis, o którym mowa, zajmował się odpłatnym udostępnianiem swoim użytkownikom, bezprawnie wcześniej uzyskanych danych autoryzacyjnych, umożliwiających dostęp do prywatnych kont użytkowników, zakładanych w portalach społecznościowych w usłudze poczty elektronicznej, ale też do kont w portalach świadczących usługi finansowe, bankowe, a nawet do kont
w domenach „gov.pl” lub innych domenach związanych z tzw. infrastrukturą krytyczną.
W ramach tego wątku śledztwa wykonano czynności procesowe w stosunku do wytypowanych uprzednio siedmiu użytkowników wskazanego wyżej serwisu internetowego, a wobec czterech z nich przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 269a § 1 k.k. Polegały one na tym, że podejrzani pozyskiwali zestawy danych takich jak loginy i hasła, umożliwiające nielegalny dostęp do danych informatycznych innych osób.
Jednocześnie w toku tegoż postępowania ujawniono informacje i dowody wskazujące na funkcjonowanie - na terenie Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Lublina – zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się procederem podrabiania dokumentów w postaci orzeczeń lekarskich dla celów sanitarno – epidemiologicznych, wydawanych w trybie art. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, orzeczeń lekarskich wydanych na podstawie skierowania na badania lekarskie w trybie przepisów kodeksu pracy, zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy oraz książeczek zdrowia dla celów sanitarno – epidemiologicznych.
W dniu 7 listopada 2023 roku na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Krakowie zostali zatrzymani kolejni członkowie objętej zakresem śledztwa zorganizowanej grupy przestępczej.
Dziewięciu zatrzymanym w wieku od 21-27 lat prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw z art. 258 § 1 k.k., z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 §1 k.k. oraz z art. 299 §1, § 5 i § 6 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
Postanowieniami Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie II Wydział Karny siedmioro spośród zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy, w stosunku do dwojga pozostałych zastosowano środki o charakterze wolnościowym.
Do chwili obecnej w tym wątku wobec siedemnastu osób (w tym jedna z nich, ma także przedstawione zarzuty z art. 269a § 1 k.k.), wydano i ogłoszono postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw z art. 258 § 1 k.k ( udział w zorganizowanej grupie przestępczej ) , art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k ( podrabianie dokumentów w ramach tej grupy) oraz z art. 299 § 1, § 5 i § 6 ( pranie brudnych pieniędzy). Wobec piętnastu z nich stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Korzyści osiągane z powyższego procederu przez osoby nim kierujące sięgały od 1,6 mln złotych do 2,9 mln złotych w okresie niespełna trzech lat.
W toku ww. śledztwa zarzuty przedstawiono łącznie dwudziestu osobom.
Sprawa ma charakter rozwojowy, w dalszym ciągu prowadzone są intensywne czynności dowodowe w postępowaniu i niewykluczone są kolejne zatrzymania w sprawie.