W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

26.08.2021 r. odpowiedź Prokuratury Regionalnej w Krakowie na artykuł prasowy pt. "Nie ma chętnych na zlecenie od prokuratury", opublikowany na portalu lovekrakow.pl w dniu 25 sierpnia 2021 roku

26.08.2021

Ciemne tło z napisem Ważny komunikat

W związku z artykułem prasowym pt. Nie ma chętnych na zlecenie od prokuratury opublikowanym na portalu lovekrakow.pl w dniu 25 sierpnia br., gdzie zawarte jest nieprawdziwe sformułowanie „Wygląda na to, że Prokuratura Regionalna w Krakowie nie jest w stanie  sama poradzić sobie z inwestycją” – przedstawiamy następujące stanowisko w przedmiotowej sprawie:

Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi proces inwestycyjno-budowlany polegający na przebudowie budynku położonego w Krakowie przy ul. Lubicz 25 w celu dostosowania go do potrzeb krakowskich jednostek prokuratury. Stopień skomplikowania inwestycji, a także jej duża wartość w ujęciu kwotowym, skłoniły inwestora do przyjęcia założenia, że obligatoryjnym uczestnikiem procesu winien być inwestor zastępczy, do którego zadań należeć będzie efektywne i zgodne z wszelkimi przepisami prawa przeprowadzenie zamierzonych robót budowlanych. Dodać w tym kontekście należy, że angażowanie inwestora zastępczego, którego zadaniem jest kompleksowe zorganizowanie i nadzorowanie procesu budowlanego, jest praktyką powszechną w odniesieniu do inwestycji realizowanych ze środków publicznych.

Wyłonienie inwestora zastępczego następuje w drodze przetargu publicznego, stosownie do przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1129 z późn. zm.). Postępowanie przetargowe prowadzone jest, na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie, przez podmiot publiczny, tj. Centrum Obsługi Administracji Rządowej – Instytucję Gospodarki Budżetowej. Pierwsze postępowanie przetargowe zostało unieważnione na skutek braku ofert, w związku z czym niezwłocznie ogłoszono kolejny przetarg. W razie ewentualnej konieczności jego unieważnienia, konieczne stanie się ponowne jego ogłoszenie, przy założeniu rozsądnego ograniczenia warunków uczestnictwa w przetargu stawianych przyszłemu wykonawcy. Wskazać przy tym należy, że zamiarem Prokuratury Regionalnej w Krakowie, jako inwestora przedsięwzięcia, jest określenie wspominanych warunków uczestnictwa w przetargu na odpowiednio wysokim poziomie, mając na uwadze zasadę racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi i konieczność zagwarantowania prawidłowego, terminowego oraz zgodnego z prawem przeprowadzenia inwestycji.

{"register":{"columns":[{"header":"","value":"","nestedValues":[],"showInContent":false}]}}