W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

28.09.2021 Akt oskarżenia w sprawie o sygn. RP VII Ds. 15.2018

28.09.2021

Baner akt oskarżenia. W tle młotek.

W dniu 27 września 2021 roku, po przeprowadzeniu przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie śledztwa, do Sądu Rejonowego dla Krakowa - Nowej Huty w Krakowie II Wydział Kamy został skierowany akt oskarżenia przeciwko lekarce oraz dwóm położnym w sprawie dotyczącej tzw. błędu medycznego.

Przeprowadzone postępowanie dowodowe pozwoliło na stwierdzenie, iż w okresie od dnia 24 czerwca 2018 roku do dnia 25 czerwca 2018 roku lekarka dyżurna oddziału położniczo - ginekologicznego jednego ze szpitali z siedzibą w Krakowie, naruszając zasady wiedzy i praktyki medycznej, zaniechała podjęcia we właściwym czasie czynności zmierzających do przeprowadzenia cesarskiego cięcia w trybie pilnym, w wyniku czego, u matki nieumyślnie spowodowała wystąpienie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zaś u dziecka nieumyślnie spowodowała ciężki uszczerbek na zdrowiu, w konsekwencji czego nieumyślnie spowodowała jego śmierć, która nastąpiła w dniu 6 września 2018 roku

W toku postępowania ustalono ponadto, że dwie położne sprawujące opiekę nad pokrzywdzoną, wiedząc o konieczności pilnego przeprowadzenia u niej cesarskiego cięcia, nie poinformowały przełożonych lekarki dyżurnej, jak również własnego przełożonego o fakcie, że przez około 11 godzin lekarka dyżurna nie podejmowała działań zmierzających do przeprowadzenia u pokrzywdzonej cesarskiego cięcia.

l

 

Z opinii biegłych z zakresu ginekologii i położnictwa, neonatologii oraz medycyny sądowej bezspornie wynika, że gdyby cesarskie cięcie przeprowadzono we właściwym czasie matka i dziecko byłyby zdrowe.

Wyżej opisane czyny oskarżonych zakwalifikowano z przepisów: art. 160 § 2 kodeksu karnego i art. 156 § 2 kodeksu karnego w zw. z art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu karnego i art. 155 kodeksu karnego w zw. z art. 11 § 2 kodeksu karnego.

Jak nadto ustalono w toku postępowania, po urodzeniu się dziecka, lekarka dyżurna wielokrotnie zmieniała i przerabiała treść zapisów w elektronicznej dokumentacji medycznej pokrzywdzonej, w celu zatajenia rzeczywistego czasu rozpoczęcia porodu oraz w celu upozorowania sprawowania opieki medycznej zgodnej z zasadami aktualnej wiedzy medycznej. W konsekwencji, zatrzymana w toku śledztwa przez tutejszą Prokuraturę, papierowa dokumentacja medyczna w dużej mierze nie odzwierciedlała rzeczywistego przebiegu zdarzeń, co skutkowało przedstawieniem lekarce dyżurnej także zarzutu popełnienia przestępstwa kilkukrotnego poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej, stypizowanego w art. 271 § 1 kodeksu karnego w zw. z art. 12 §1 kodeksu karnego.

Wobec oskarżonych zastosowano zabezpieczenia majątkowe oraz środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

{"register":{"columns":[]}}