31.12.2021 Akt oskarżenia w sprawie o sygn. RP III Ds. 8. 2020
31.12.2021
W dniu 30 grudnia 2021 roku, po przeprowadzeniu przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie śledztwa, do Sądu Rejonowego w Olkuszu II Wydział Kamy został skierowany akt oskarżenia przeciwko dwóm lekarzom w sprawie dotyczącej tzw. błędu medycznego.
W toku przedmiotowego śledztwa ustalono, że w dniu 23 kwietnia 2020 roku pokrzywdzony - 69 letni mężczyzna, jadąc na rowerze przewrócił się. Bezpośrednio po zdarzeniu odczuwał ból lewego barku, klatki piersiowej oraz okolic łopatki. Z tego powodu udał na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Po wykonaniu niezbędnych badań, pacjent został wypisany z Oddziału i skierowany do dalszego leczenia w trybie ambulatoryjnym.
Po powrocie do domu na twarzy pacjenta pojawił się obrzęk, który przez przybyłych na miejsce ratowników medycznych został oceniony jako objaw reakcji na podłożu alergicznym. Pacjent nie wyraził zgody na przewiezienie do szpitala.
Po upływie około godziny obrzęk twarzy powiększył się i pacjent zaczął mieć trudności z oddychaniem. Wezwana na miejsce załoga Pogotowia Ratunkowego przewiozła pacjenta na Oddział Ratunkowy jednego ze szpitali na terenie województwa małopolskiego, gdzie zostały podjęte przez lekarzy czynności ratunkowe. Okazały się one bezskuteczne i pacjent zmarł.
Z uzyskanej w toku śledztwa opinii biegłych wynika, iż postępowanie medyczne wdrożone wobec pacjenta podczas jego drugiego pobytu na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym było nieprawidłowe oraz niezgodne z zasadami wiedzy i praktyki medycznej.
Lekarz o specjalności chirurg-ortopeda nieprawidłowo przeprowadził badanie przedmiotowe pacjenta, zaniechał zlecenia wykonana badania RTG w sytuacji zaistnienia ku temu przesłanek medycznych oraz nie odbarczył odmy opłucnowej poprzez drenaż. Z kolei anestezjolog, bez wykonania odbarczenia odmy opłucnowej przystąpił do wentylacji respiratorem, czym doprowadził do powiększenia odmy oraz nagłego zatrzymania krążenia. Oboje lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w zawodzie i są specjalistami w swojej dziedzinie oraz wykonują obowiązki w kilku szpitalach powiatowych.
Opisane powyżej działanie lekarzy naraziło pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a w konsekwencji czego nieumyślnie spowodowało jego śmierć, która nastąpiła w dniu 23 kwietnia 2020 roku.
Wyżej opisany czyn oskarżonych zakwalifikowano z przepisów: art. 160 § 2 kodeksu karnego i art. 155 kodeksu karnego w zw. z art. 11 § 2 kodeksu karnego.
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Rzecznik Prasowy