W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działalność cywilna i administracyjna

Czynności o charakterze cywilnym oraz o charakterze administracyjnym, określane jako działania pozakarne, podejmowane są w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi oraz w jednostkach jej podległych w oparciu o przepisy kodeksowe oraz przepisy ustawy Prawo o prokuraturze.


Działania te stanowią realizację zadania prokuratury określonego w art. 2 ustawy Prawo o prokuraturze - stania na straży praworządności.
W obszarze działalności cywilnej prokurator może uczestniczyć w postępowaniach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnych i opiekuńczych, a także w sprawach gospodarczych i innych wynikających z podejmowanej działalności pozakarnej (art. 7 k.p.c., art. 60 k.p.c.). 

 

Natomiast w ramach procedury administracyjnej prokurator może zainicjować postępowanie administracyjne w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem (art. 182 k.p.a.), zgłosić udział do toczącego się już postępowania (art. 183 k.p.a.) lub skorzystać ze szczególnego środka weryfikacji decyzji ostatecznej poprzez wniesienie sprzeciwu (art. 184 k.p.a.).
 

Prokurator może także zainicjować postępowanie przed sądem administracyjnym lub zgłosić udział w postępowaniach już zawisłych, na skutek skarg wniesionych od ostatecznych decyzji organów, a w przypadku uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego prokurator może także wystąpić o stwierdzenie ich nieważności do sądu administracyjnego (art. 8 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, art. 70 ustawy Prawo o prokuraturze).
 

W regionie łódzkim działania pozakarne podejmowane są przez prokuratorów Działu Postępowania Sądowego, który wyodrębniony został w ramach struktury Wydziału Organizacyjno-Sądowego Prokuratury Regionalnej w Łodzi oraz przez wyznaczonych prokuratorów jednostek okręgowych i rejonowych, podległych tut. Prokuraturze.
 

Na szczeblu regionalnym realizacja zadań w tym przedmiocie odbywa się m.in. poprzez:
- zapewnienie udziału w postępowaniu odwoławczym przed sądem apelacyjnym w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy, ubezpieczeń społecznych i gospodarczych,
- zapewnienie udziału w postępowaniu przed sądami administracyjnymi,
- dokonywanie oceny dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej o jakiej mowa w art. 89 ustawy o Sądzie Najwyższym.

{"register":{"columns":[]}}