Informacja publiczna
Do informacji publicznej mają zastosowanie przede wszystkim:
- art. 54 ust. 1 i art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78 z 1997 r., poz. 483);
- ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (j. t. Dz. U. z 2014 r., poz. 782);
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10 z 2007 r., poz. 68).
Zgodnie z art. 61 Konstytucji RP obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.
W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w tej ustawie.
Udostępnienie informacji publicznych następuje m. in. w drodze ogłaszania informacji publicznych w Biuletynie Informacji Publicznej Prokuratury Regionalnej
Udostępnianie informacji publicznych następuje w drodze:
- ogłaszania informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych, w Biuletynie Informacji Publicznej,
- udostępniania na wniosek lub poprzez wyłożenie lub wywieszenie w miejscu publicznym.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej można złożyć w biurze podawczym Prokuratury Regionalnej w Łodzi lub przesłać za pośrednictwem:
- poczty tradycyjnej, faksu, poczty elektronicznej wskazanych w danych kontaktowych;
- elektronicznej skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
Nie w każdym przypadku informacja publiczna może być udostępniona. Art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej przewiduje ograniczenie prawa do informacji publicznej w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych (np. służbowa, skarbowa, statystyczna, lekarska), a także ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Dostęp do informacji ograniczają również przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.
Odmowa udostępnienia wskazanej informacji publicznej następuje w drodze decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie.