W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

6 osób zostało oskarżonych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem sprzętem elektronicznym

23.06.2023

Toga

W czerwcu 2023r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia wobec 6 osób, oskarżonych o kierowanie (1 osoba) oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karnych i karnych – skarbowych, polegających na uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od towarów i usług poprzez niepodanie właściwemu organowi przedmiotu i podstawy opodatkowania i dokonywaniu w ten sposób uszczupleń podatkowych i narażaniu na uszczuplenia podatkowe należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług, posługiwanie się nierzetelnymi dokumentami oraz „pranie brudnych pieniędzy” tj. podejmowanie czynności, które miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z popełniania czynów zabronionych, w związku z działalnością prowadzoną w ramach różnych spółek.

Mechanizm działania grupy poległ na wykorzystaniu spółek, których przedmiotem  działalności był obrót sprzętem elektronicznym w postaci smartfonów, tabletów i innych urządzeń oraz akcesoriów do tego sprzętu, które w ramach rozliczeń podatkowych stosowały szczególną procedurę ustalania podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług w formule marży dla towarów używanych, pomimo, że sprzedawane przez te spółki towary były w zdecydowanej większości nowe.

W toku śledztwa ustalono, że osoby działające w imieniu tych podmiotów świadomie i celowo stosowały opodatkowanie sprzedaży smartfonów w procedurze marży, aby obniżyć ceny sprzedaży swoich towarów i w ten sposób uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku. W wyniku zastosowania tej procedury opodatkowania zyskiwał nabywca, który płacił niższą cenę za towar oraz sprzedawca, który dzięki niższej cenie mógł sprzedać większą ilość towarów. Tracił natomiast budżet państwa, który otrzymywał niższy podatek.

By udaremnić lub znacznie utrudnić przestępcze pochodzenie środków płatniczych, które pochodziły z popełniania czynów zabronionych, wpływające na rachunki firmowe spółek pieniądze, były przekazywane na rachunki osób prywatnych lub innych podmiotów gospodarczych, a następnie wypłacane w gotówce w kasie banku lub bankomatach.

Działalność grupy przestępczej doprowadziła do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych Skarbu Państwa w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 15 498 726,00 zł.

{"register":{"columns":[]}}