Akt oskarżenia przeciwko 19 osobom kupującym „puste faktury”
29.12.2021
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w grudniu 2021r. skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 19 osobom, oskarżonym o oszustwa podatkowe, związane z nabywaniem fikcyjnych faktur.
W toku śledztwa ujawniony został mechanizm popełniania oszust podatkowych związanych z fikcyjnym wystawieniem faktur i ogłoszeniami typu „dam koszty”, który polegał na publikowaniu na lokalnych internetowych portalach ogłoszeniowych, zakładanych w tym celu domenach internetowych oraz w wysyłanych mailach do grup odbiorców wytypowanych z tworzonych w tym celu baz danych, ofert sprzedaży zainteresowanym osobom podrobionych faktur VAT, w celu wykorzystania tych dokumentów w źle rozumianej tzw. optymalizacji podatkowej. Osoby zainteresowane zakupem tego typu podrabianych dokumentów, korzystając ze wskazówek wynikających z tych ofert, były przekierowywane do domen głównych, w szczególności damvat.ru i mniejszy.com, gdzie przy użyciu bramki kontaktowej zgłaszały chęć nabycia nierzetelnych kosztowych faktur VAT. W odpowiedzi na zgłoszenie przekazywany im był adres email oraz numer telefonu kontaktowego, pod którymi prowadzili dalszą korespondencję i rozmowy w celu uzgodnienia szczegółów takich, jak oczekiwana treść faktury, sposób jej przekazania i koszt jej uzyskania. Następnie dokonywały płatności prowizji z tytułu ich wystawienia na rachunki bankowe należące do osób pośredniczących w przekazywaniu pieniędzy. Znaczna część środków pieniężnych stanowiących korzyści z przestępstwa była z tych rachunków transferowana za granicę na konta cypryjskie i tureckie, a następnie wypłacana w tamtejszych bankomatach lub przeznaczana na zakup walut wirtualnych. Grupa przestępcza, której działalność ujawniono, wskazywała w fakturach VAT, jako wystawców, dane podmiotowe i adresowe 65 polskich podmiotów gospodarczych o różnorakim profilu działalności, których reprezentanci nie mieli świadomości tego, że dochodzi do wystawienia tych dokumentów.
W następstwie opisanego procederu sprawcy spowodowali uszczuplenie należności publicznoprawnych dużej wartości to jest: podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 11 milinów złotych, podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie prawie 6 milionów złotych, podatku dochodowego od osób prawnych w łącznej kwocie prawie 3 milionów złotych.
Aktem oskarżenia, po wyłączeniu materiałów ze śledztwa, które jest kontynuowane, objęto 19 osób nabywających tzw. „puste faktury”.