W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko 7 osobom nabywającym tzw. „puste faktury”

01.06.2022

Monety

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w maju 2022r. skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 7 osobom, w związku z przestępczym procederem  dotyczącym  obrotu tzw. „pustymi fakturami”.

W toku prowadzonego śledztwa ujawniono działalność kilku zorganizowanych grup przestępczych funkcjonujących na terenie Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Rzeszowa oraz innych miejscowości kraju, a także poza jego granicami, polegającą na popełnianiu przestępstw przeciwko mieniu i dokumentom, a także przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw skarbowych skutkujących uchyleniem się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym, a także uzyskaniem nienależnych zwrotów należności podatkowych.

Ustalono kilka mechanizmów popełniania oszustw podatkowych związanych z fikcyjnym wystawieniem faktur jak również sposobów ich dystrybuowania, w tym mechanizm popełniania oszustw podatkowych związanych z fikcyjnym wystawianiem faktur i ogłoszeniami typu „dam koszty”, który polegał na publikowaniu przez członków grupy na lokalnych internetowych portalach ogłoszeniowych, zakładanych w tym celu domenach internetowych oraz w wysyłanych mailach do grup odbiorców wytypowanych z tworzonych w tym celu baz danych, ofert sprzedaży zainteresowanym osobom podrobionych faktur VAT, w celu wykorzystania tych dokumentów w źle rozumianej tzw. optymalizacji podatkowej. Osoby zainteresowane zakupem tego typu podrabianych dokumentów, korzystając ze wskazówek wynikających z tych ofert, były przekierowywane do domen głównych, gdzie przy użyciu bramki kontaktowej zgłaszały chęć nabycia nierzetelnych kosztowych faktur VAT. W odpowiedzi na zgłoszenie przekazywany im był adres email oraz numer telefonu kontaktowego, pod którymi prowadzili dalszą korespondencję i rozmowy w celu uzgodnienia szczegółów takich, jak oczekiwana treść faktury, sposób jej przekazania i koszt jej uzyskania.

W fakturach VAT jako wystawców wskazywano dane podmiotowe i adresowe
65 polskich podmiotów gospodarczych o różnorakim profilu działalności, których reprezentanci nie mieli świadomości tego, że dochodzi do wystawienia tych dokumentów.

Objęte aktem oskarżenia osoby to nabywcy tzw. „pustych faktur”. W ramach prowadzonej, własnej działalności gospodarczej, mimo, że dokumenty te nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, ujmowali je oni w księgach, a ich wartości uwzględniali w deklaracjach podatkowych po stronie naliczonego podatku od towarów i usług oraz kosztów uzyskania przychodów, co umożliwiało im uchylenie się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz należnym podatkiem dochodowym. W niektórych przypadkach także umożliwiało im uzyskanie nienależnych zwrotów rzekomo nadpłaconego podatku lub jego zadeklarowanej nadwyżki.

Oskarżeni swoim działaniem spowodowali nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej lub jego zaliczenie na poczet zaległości lub przyszłych należności podatkowych w wielkiej wartości, tj. w kwocie ponad 1 milion 330 tys. złotych, czym działali na szkodę Skarbu Państwa.

{"register":{"columns":[]}}