Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym warszawskiej reprywatyzacji. Oskarżony Mirosław B. i dwoje członków jego rodziny.
15.07.2022
W czerwcu 2022 r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie kolejny akt oskarżenia dotyczący reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Objęto nim trzy osoby, w tym Mirosława B.
Wymienionego oskarżono o to, że działając wspólnie i w porozumieniu z pozostałymi oskarżonymi, podjął czynności mające na celu utrudnienie zajęcia i udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych w kwocie prawie 7 milionów złotych, pochodzących z popełnienia przez niego przestępstw, w tym związanych z uzyskaniem niezgodnie z prawem użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości warszawskich położonych przy ul. Mokotowskiej 40 i Mokotowskiej 63 oraz z popełnienia przestępstwa karno – skarbowego.
Nadto oskarżonemu zarzucono, że nie ujawnił organom podatkowym przychodów w kwocie prawie 13 milinów złotych i dochodu w kwocie prawie 9 milionów zł, z tytułu prowadzenia niezgłoszonej do opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej.
Aktem oskarżenia i zarzutami „prania brudnych pieniędzy” pochodzących z przestępstw objęto także dwie inne osoby, spokrewnione z Mirosławem B., które podejmowały czynności polegające m. in. na nieuzasadnionych transferach środków finansowych pochodzących z przestępstw zarzuconych Mirosławowi B. oraz zawieraniu niemających gospodarczego uzasadnienia umów cywilnoprawnych, które skutkowały takimi transferami finansowymi.
Mirosław B. był już wcześniej objęty aktem oskarżenia skierowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu we wrześniu 2019 r., gdzie zarzucono mu popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym w związku z reprywatyzacją nieruchomości warszawskich przy ul. Mokotowskiej 63 i Mokotowskiej 40 w Warszawie.
Jak ustalono w toku aktualnie zakończonego śledztwa Mirosław B. zgromadził znaczne środki finansowe pochodzące ze sprzedaży lokali oraz należności czynszowych w opisanych powyżej nieruchomościach warszawskich, które to budynki uzyskał w drodze przestępstwa – poprzez wręczenie korzyści majątkowych za wydanie niezgodnych z prawem decyzji reprywatyzacyjnych. Ponadto prowadził na własny rachunek niezarejestrowaną działalność gospodarczą, albowiem zajmował się w sposób profesjonalny i zorganizowany, na przestrzeni co najmniej kilkunastu lat (a zatem również w sposób ciągły), skupowaniem i sprzedażą nieruchomości oraz roszczeń do nich, a z tytułu tej działalności nie uiszczał należności publicznoprawnych. Zgromadzone w ten sposób środki, w celu ukrycia ich przestępczego pochodzenia, transferowane były pod różnymi, pozornymi tytułami tak przez niego, jak i pozostałych oskarżonych, pomiędzy różnego rodzaju podmiotami. Do tego celu wykorzystywano także spółki prawa handlowego, w których oskarżeni pełnili różne funkcje.
Wraz z aktem oskarżenia przekazano do dyspozycji Sądu zastosowane w sprawie zabezpieczenia majątkowe środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych oskarżonych w łącznej kwocie ponad 9 mln zł oraz ponad 150 tysięcy USD.
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.