W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie korupcyjnej. Oskarżono m. in. byłego wiceprezesa KGHM

30.06.2022

Temida szalki

W czerwcu 2022r. do Sądu Rejonowego w Lubinie trafił akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu przeciwko 3 osobom, w tym byłemu wiceprezesowi KGHM.

Wymienionego oskarżono o to, że o pełniąc funkcję wiceprezesa KGHM Polska Miedź S.A. w okresie od czerwca 2015 r. do stycznia 2016 r. obiecał udzielić oraz udzielił pełniącym funkcję publiczną pracownikom naukowym Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie korzyści majątkowej w postaci zlecenia na wykonanie opracowania naukowego za cenę 1 406 000,00 zł,  w zamian za stanowiące naruszenie przepisów prawa pośrednictwo w załatwieniu wpisów do indeksu dla potrzeb kontynuacji studiów doktoranckich. Oskarżono go także o popełnienie 3 innych czynów, w tym o popełnienie przestępstwa z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi polegające na ujawnieniu poufnych informacji oraz nakłanianie funkcjonariuszy policji do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji prawnie chronionych.

Aktem oskarżenia objętych zostało także dwóch pracowników naukowych Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, którym zarzucono  przyjęcie korzyści majątkowych w zamian za stanowiące naruszenie przepisów prawa działanie polegające na bezprawnym wywarciu wpływu na podległych służbowo pracowników, których  nakłaniali  do poświadczenia nieprawdy poprzez wpisanie pozytywnych ocen z tytułu zaliczeń i egzaminów, mimo, że takowe się nie odbyły.    

Ustalenia śledztwa wykazały, że oskarżony, pełniący wówczas funkcję wiceprezesa KGHM Polska Miedź S.A ubiegał się o kwalifikacje na studia doktoranckie. Zgodnie z procedurą obowiązującą na studiach doktoranckich na AGH w Krakowie ich uczestnik powinien wykazać się wykształceniem ekonomicznym lub ukończeniem w toku poprzednich studiów przedmiotów ekonomicznych związanych z zarządzaniem o wartości co najmniej 10 punktów ECTS bądź uzupełnić brakujące wykształcenie poprzez ukończenie kursu z przedmiotów znajdujących się w ofercie Wydziału o wartości odpowiadającej ilości brakujących punktów ECTS. Oskarżony nie uczestniczył w zajęciach z przedmiotów, dzięki którym mógłby uzupełnić brakujące punkty ECTS wyznaczone mu przez Komisję Rekrutacyjną. By je uzyskać obiecał udzielić, a następnie udzielił korzyści majątkowej dwóm pracownikom naukowym SGH, by ci w zamian za to nakłonili innych pracowników uczelni  do poświadczenia nieprawdy poprzez wpisanie mu pozytywnych ocen w indeksie, pomimo braku  udziału oskarżonego w zajęciach z prowadzonych przez nich przedmiotów, zaliczeniach oraz egzaminach.

Postępowanie dotyczące osób poświadczających nieprawdę zostało zakończone skierowaniem odrębnego aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Krowodrzy.

{"register":{"columns":[]}}