Akt oskarżenia w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem olejem rzepakowym
20.07.2022
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko osobie, której zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było osiągnięcie korzyści majątkowych z przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z fikcyjnym, karuzelowym obrotem różnymi towarami i nierzetelnymi, poświadczającymi nieprawdę co do przeprowadzonych transakcji, niezgodnymi ze stanem faktycznym, fakturami VAT, polegającym na fikcyjnym wprowadzaniu do obrotu na terenie kraju i za granicą – za pośrednictwem zorganizowanej sieci firm słupów – różnego towaru, w tym oleju rzepakowego. Oskarżonemu zarzucono także posłużenie się, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, wystawionymi przez podmioty gospodarcze fakturami VAT tytułem rzekomej sprzedaży oleju rzepakowego, co doprowadziło do uszczuplenia podatku od towarów i usług w łącznej kwocie prawie 19 milionów złotych zł oraz „pranie brudnych pieniędzy”.
W toku śledztwa ustalono, że oskarżony oficjalnie zarejestrował własną działalność gospodarczą, której przedmiotem miał być obrót olejem rzepakowym.Nie posiadał żadnego doświadczenia w prowadzeniu tego rodzaju działalności gospodarczej. Nie dysponował również żadnym zapleczem finansowym ani technicznym, niezbędnym do prowadzenia działalności polegającej na obrocie olejem rzepakowym. Działając pod kierownictwem ustalonej osoby, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, uzyskał od innych, zaangażowanych w proceder podmiotów 255 fikcyjnych faktur VAT. Oskarżony w rzeczywistości nie nabył towarów handlowych w postaci oleju rzepakowego, a jedynie wszedł w posiadanie poświadczających nieprawdę faktur VAT, pozorujących nabycie wymienionych w nich towarów, a następnie wystawił na rzecz kolejnych podmiotów faktury VAT, którymi te podmioty dalej się posługiwały.
Nadto podejmował czynności mające udaremnić bądź znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych uzyskiwanych
z powyższego procederu, w ten sposób, że otrzymywał środki finansowe na rachunki bankowe, za pośrednictwem których umożliwił ich dalsze przekazanie innym osobom z grupy przestępczej.
Działania oskarżonego doprowadziły do uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa na kwotę wielkiej wartości tj. blisko 19 milionów złotych. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.
W zakresie pozostałych podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzone jest odrębne postępowanie.