Akt oskarżenia w związku z tzw. reprywatyzacją warszawską. Oskarżony warszawski notariusz.
28.04.2021
W kwietniu 2021 roku Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie kolejny akt oskarżenia w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości na terenie m.st. Warszawy.
Oskarżonym jest notariusz warszawski – Piotr S.
Wymienionego oskarżono o popełnienie dwóch czynów, kwalifikowanych z art. 231 § 2 k.k. oraz z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k., zarzucając mu m.in. to, że:
będąc notariuszem, w celu udzielenia innym osobom (oskarżonym w odrębnych postępowaniach) pomocy w popełnieniu przestępstwa oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej, ułatwił swoim zachowaniem popełnienie im tego czynu, uzyskując z tego tytułu korzyść majątkową w kwocie 15 703,00 zł czym ułatwiał sprawcom oszustwa doprowadzenie pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w łącznej kwocie 13 207 521,00 zł.
Oskarżony działał w tym przypadku na szkodę pokrzywdzonych spadkobierców dawnego właściciela nieruchomości warszawskiej przy ul. Morszyńskiej 27 oraz na szkodę interesu publicznego, w postaci wiarygodności i zaufania obywateli do notariusza, jako zawodu zaufania publicznego, gwarantującego zgodność obrotu cywilnoprawnego z przepisami prawa.
Piotr S. sporządzając akty notarialne w postaci: przedwstępnej umowy sprzedaży spadku oraz pełnomocnictwa, umów sprzedaży praw i roszczeń majątkowych, umowy sprzedaży spadku, umowy sprzedaży udziałów w nieruchomości, w sposób rażący nie dopełnił swoich obowiązków służbowych, wynikających z przepisów Prawa o notariacie. Zgodnie z ustawą notariusz zobowiązany był do zachowania bezstronności i należytej staranności, udzielenia stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności, upewnienia się że rozumieją one dokładnie jej treść, do weryfikacji czy dana czynność notarialna nie jest sprzeczna z prawem oraz zasadami współżycia społecznego, czego nie uczynił, ułatwiając wprowadzenie pokrzywdzonych w błąd co do znaczenia i skutków prawnych czynności notarialnych.
Ponadto, oskarżony działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej, w sposób rażący nie dopełnił ciążących na nim obowiązków służbowych wynikających z ustawy Prawo o notariacie, w ten sposób, że sporządził akty notarialne – oświadczenie o przyjęciu darowizny części praw i roszczeń do nieruchomości przy ul. Dynasy 4 w Warszawie oraz pełnomocnictwo dla osoby trzeciej, podczas gdy powinien odmówić sporządzenia w/w aktów notarialnych z uwagi na fakt, że osoba która przystąpiła do powyższych czynności, z powodu choroby znajdowała się w stanie wyłączającym świadome i swobodne powzięcie decyzji oraz wyrażenie woli.
Akt oskarżenia przeciwko Piotrowi S. jest już dziesiątym, który został skierowany przez zespół prokuratorów powołany w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu do prowadzenia śledztw dotyczących niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz wyłudzeń, dokonanych w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości na terenie m.st. Warszawy. Powyższe akty oskarżenia objęły łącznie 35 oskarżonych.