Funkcjonariusz służby więziennej oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej
21.06.2024
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, w dniu 17 czerwca 2024 roku, skierowała akt oskarżenia, w sprawie o sygnaturze akt 2011-1.Ds.14.2024, przeciwko Grzegorzowi J., będącemu aktualnie emerytowanym funkcjonariuszem Służby Więziennej, który został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnienie przestępstw, polegających na doprowadzeniu użytkowników sieci Internet do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz tzw. prania brudnych pieniędzy pochodzących z tego czynu, jak również utrudnianiu szeregu postępowań karnych prowadzonych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Rola oskarżonego Grzegorza J. we wskazanej grupie przestępczej, z uwagi na pełnioną funkcję oddziałowego w jednostce penitencjarnej, polegała na przekazywaniu i odbieraniu, w zamian za przyjmowane korzyści majątkowe w postaci m.in. środków pieniężnych, od tymczasowo aresztowanego założyciela i kierownika zorganizowanej grupy przestępczej, listów poza prokuratorską cenzurą oraz innych produktów nieregulaminowych, jak również umożliwianiu przechowywania tychże produktów w celi, co stanowiło nie tylko niedopełnienie obowiązków służbowych oddziałowego i przekroczenie uprawnień funkcjonariusza Służby Więziennej, ale również utrudnianie prowadzonego postępowania karnego i udzielenie pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej, albowiem przekazywane listy obejmowały treści dotyczące prowadzonego postępowania.
Jednocześnie, w ramach dalszej swej działalności, podejmowanej już po przejściu na emeryturę, oskarżony Grzegorz J. na spotkaniu z czynnymi funkcjonariuszami Służby Więziennej, obiecał udzielić korzyści majątkowej za objęcie opieką kolejnego tymczasowego aresztowanego członka zorganizowanej grupy przestępczej, co potwierdziło jego przynależność do jej struktur.
Czyny zarzucone oskarżonemu Grzegorzowi J. zostały zakwalifikowane jako wypełniające znamiona trzech przestępstw, które są zagrożone surową karą pozbawienia wolności, a to:
- przestępstwa z art. 258 § 1 k.k.
- przestępstwa z art. 231 § 1 k.k. i art. 239 § 1 k.k. i art. 228 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
- przestępstwa z art. 229 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
W przypadku najsurowiej zagrożonego przestępstwa z art. 228 § 3 k.k. (od roku do 10 lat pozbawienia wolności), przy zastosowaniu art. 65 § 1 k.k., zaostrzającego odpowiedzialność karną, możliwe jest orzeczenie kary pozbawienia wolności do 15 lat.