W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa przestępcza fałszowała odpady. Sprostowanie komunikatu

07.03.2025

Grupa przestępcza fałszowała odpady. Sprostowanie komunikatu

W komunikacie zamieszczonym w dniu 26 lutego 2025 r. o śledztwie dotyczącym przestępstw popełnianych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, polegających na unikaniu uiszczania podatku od towarów i usług lub zmniejszaniu jego kwoty do wpłaty, nieuprawnionym zastosowaniu niższych stawek przy sprzedaży olejów roślinnych, a także na fałszowaniu faktur VAT w zakresie tożsamości towaru, wskazano, że spółki działały na podstawie wydanych przez organy samorządowe pozwoleń na wytwarzanie odpadów i w stosunku do jednej ze spółek WSA w Łodzi prawomocnie uchylił takie zezwolenie.

Stwierdzenie to jest obarczone błędem, albowiem  WSA w Łodzi w wyroku z dnia 13 listopada 2024 r. nie uchylił samego pozwolenia, lecz uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu wydaną w związku ze skargą Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie udzielenia pozwolenia na wytwarzanie odpadów spółce objętej zakresem śledztwa.

Sąd administracyjny uznał, iż decyzja SKO w Sieradzu dotknięta jest wadą kwalifikowaną rażącego naruszenia prawa w rozumieniu art.156 § 1 pkt 2 k.p.a., uzasadniającą stwierdzenie jej nieważności.

W uzasadnieniu orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi podniósł między innymi, że jak wynika z wniosku o udzielenie spornego pozwolenia, strona wbrew literalnemu brzmieniu przepisu art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o odpadach wskazała, że źródłem powstania odpadów komunalnych, do jakich zalicza się oleje i tłuszcze jadalne, będzie instalacja do wydzielania wolnych kwasów tłuszczowych (WKT), a organ I instancji, wbrew przepisom obowiązującego prawa, informację tę zaakceptował i w efekcie wydał decyzję rażąco naruszającą prawo.

Oczywistość naruszenia prawa polega na rzucającej się w oczy sprzeczności pomiędzy treścią rozstrzygnięcia, a przepisem prawa stanowiącym jego podstawę prawną. Również skutki, które wywołuje decyzja z 20 czerwca 2022 r. są niemożliwe do zaakceptowania z punktu widzenia wymagań praworządności. Ocena skutków ekonomicznych i gospodarczych dokonana przez Kolegium wyłącznie w aspekcie interesu ekonomicznego Spółki jest sprzeczna z zasadami demokratycznego państwa prawnego, którego organy winny stać na straży praworządności.

Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wskazał, w ślad za Naczelnym Sądem Administracyjnym (wyrok z 18 kwietnia 2024 r. II GSK 1934/23), że odpad w postaci zużytego oleju kuchennego musi powstawać w wyniku czynności prowadzonych w związku z produkcją lub przetwarzaniem produktów spożywczych, w wyniku której nastąpiła zmiana ich właściwości fizycznych i chemicznych. Chodzi więc o działania, które mają na celu wytworzenie produktów spożywczych lub ich przetworzenie, w ramach których dochodzi do zmiany właściwości fizycznych i chemicznych tych produktów spożywczych, ale także do zmiany właściwości fizycznych i chemicznych wykorzystywanych olejów lub tłuszczów. Celem działań ma być produkt finalny w postaci produktu spożywczego, a nie jakiegokolwiek innego.
 

 

Anna Zimoląg
rzecznik prasowy
Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu