Kolejny akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej. Oskarżono 28 osób.
28.06.2021
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w czerwcu 2021r. skierowała kolejny akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej. Trafił do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Objęto nim 28 osób oskarżonych m. in. o kierowanie i działanie w zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu dokonywanie przestępstw i przestępstw skarbowych, w tym poświadczania nieprawdziwych zdarzeń mających znaczenie prawne w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy obrocie rozpuszczalnikiem do bitumów.
Ustalenia śledztwa wykazały, że spółka kapitałowa z terenu województwa opolskiego prowadziła działalność gospodarczą polegającą na produkcji i hurtowej sprzedaży wyrobu własnego o nazwie handlowej ,,rozpuszczalnik do bitumów”. Firma ta wytwarzała produkt ze sprowadzonych z zagranicy, potrzebnych do jego produkcji komponentów, w tym produktów akcyzowych w postaci oleju napędowego i benzyny lakierniczej. Według dokumentacji prowadzonej w spółce wyprodukowany rozpuszczalnik zbywany był podmiotom zagranicznym poprzez jego wywożenie poza granice RP.
W związku z powyższym i pod tym warunkiem, tj. z uwagi na wywóz produktu poza granice kraju, spółka - w oparciu o indywidualną interpretację podatkową - nie była zobowiązana do uiszczania podatku akcyzowego.
Ustalono, iż współpracujące z nią spółki kapitałowe, a także inne ustalone podmioty, narażały na uszczuplenie należności podatkowe, na które składają się narażony na uszczuplenie podatek od towarów i usług; podatek akcyzowy oraz opłata paliwowa, w związku z rzekomym eksportem towaru w postaci rozpuszczalnika do bitumów.
W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie, poświadczającym nieprawdę dokumentom, do eksportu w/w towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło, zaś faktycznie następował obrót tym towarem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako pełnowartościowym paliwem silnikowym tj. olejem napędowym. Z wykorzystaniem firm transportowych ,,rozpuszczalnik do bitumów” był transportowany do baz paliwowych na terenie Polski, a następnie do stacji paliw prowadzonych przez firmy z Nowej Soli i Poznania, po czym był sprzedawany jako olej napędowy a także był sprzedawany bezpośrednio osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwa rolne czy firmy transportowe.
Pochodzące z w/w mechanizmu oszustwa podatkowego środki finansowe były następnie transferowane za pośrednictwem rachunków bankowych do powiązanych podmiotów, bądź podejmowane w formie gotówkowej celem ukrycia lub dalszego wykorzystania w ramach procederu „prania brudnych pieniędzy”.
Opisanym powyżej przestępstwem zajmowała się zorganizowania grupa przestępcza o międzynarodowym zakresie działania i charakterze, w skład której wchodzili obywatele polscy, a także obywatele z Republiki Czeskiej i innych krajów europejskich.
W wyniku działania oskarżonych narażone zostały na uszczuplenie należności podatkowe łącznie na kwotę ponad 10 milionów złotych.