W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pięć osób oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel „pustymi fakturami”

30.06.2021

3 Kodeksy po lewej stronie

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w czerwcu 2021r. skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej trudniły się sprzedażą bądź zakupem „pustych faktur”, które pozwalały na bezpodstawne obniżenie należności publicznoprawnych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustalenia śledztwa wykazały, że spółki reprezentowane przez jednego z oskarżonych, prowadzące formalnie działalność np. w przedmiocie świadczenia usług informatycznych,  w rzeczywistości „trudniły się” wystawianiem i sprzedażą podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą faktur nie dokumentujących rzeczywistych transakcji gospodarczych, służących nabywcom do zaniżania ich zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym.

Proceder ten prowadzony był za pośrednictwem strony internetowej o adresie www.sprzedamkoszty.com.pl oraz z wykorzystaniem rachunku bankowego należącego do jednej ze spółek z siedzibą w Cheyene USA Pełnomocnikiem do tego rachunku bankowego był jeden z oskarżonych. Wypływały na niego tzw. „prowizje” od kontrahentów za wystawienie „pustych faktur”

Przedmiotem rzekomo świadczonej sprzedaży na rzecz przedsiębiorców i innych podmiotów gospodarczych przez spółki reprezentowane przez jednego z oskarżonych miały być różnego rodzaju usługi i sprzedaż towarów, w tym między innymi sprzedaż usług informatycznych oraz oprogramowania komputerowego.

 Nabywcy tych faktur, wobec których kierowano już akty oskarżenia w odrębnych postępowaniach, podawali nieprawdziwe dane w deklaracjach dla podatku od towarów i usług, składanych w placówkach skarbowych, co spowodowało bezpodstawne obniżenie podatku należnego z tytułu sprzedaży krajowej, podatkiem naliczonym wynikającym z fikcyjnych transakcji i doprowadziło do uszczuplenia należności publicznoprawnych w kwocie ok. 1,5 miliona złotych.

{"register":{"columns":[]}}