Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom nabywającym tzw. „puste faktury”
26.01.2024
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo, w wyniku którego ujawniono działalność kilku zorganizowanych grup przestępczych funkcjonujących na terenie Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Rzeszowa oraz innych miejscowości kraju, a także poza jego granicami, polegającą na popełnianiu przestępstw przeciwko mieniu i dokumentom, a także przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw skarbowych skutkujących uchyleniem się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym, a także uzyskaniem nienależnych zwrotów należności podatkowych.
Ujawnionych zostało kilka mechanizmów popełniania oszustw podatkowych związanych z fikcyjnym wystawieniem faktur jak również sposobów ich dystrybuowania. Najprostszy z ustalonych mechanizmów opierał się na bezpośrednim (osobistym bądź telefonicznym) „zamawianiu” faktur VAT u osób zajmujących się tym procederem bądź pośredniczących w ich przekazywaniu oraz odbieraniu „opłat” za ich wystawienie. Uzyskiwane tą drogą kosztowe faktury VAT jedynie pozorowały działalność gospodarczą, skutkiem czego wprowadzono do obrotu dokumenty nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W oparciu o ustalone w sprawie sposoby przekazywania tzw. „pustych” faktur VAT, na podstawie analizy jednolitych plików kontrolnych ujawniono podatników, którzy z konsekwentną prawidłowością wprowadzali do ksiąg po stronie zakupów faktury VAT określonych wystawców, którzy z kolei dokumentów tych nie księgowali po stronie sprzedaży. Osoby te pozyskiwały „puste” faktury VAT celem zaniżenia kosztów prowadzonych działalności.
W związku z tym procederem w niniejszym śledztwie do tej pory skierowano 8 aktów oskarżenia, które objęły łącznie 96 osób.
W grudniu 2023r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu kolejny akt oskarżenia w tej sprawie.
Objął on 20 osób. To głównie nabywcy tzw. „pustych faktur”. W ramach prowadzonej, własnej działalności gospodarczej, mimo, że dokumenty te nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, ujmowali je oni w księgach, a ich wartości uwzględniali w deklaracjach podatkowych po stronie naliczonego podatku od towarów i usług oraz kosztów uzyskania przychodów, co umożliwiało im uchylenie się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz należnym podatkiem dochodowym. W niektórych przypadkach także umożliwiało im to uzyskanie nienależnych zwrotów rzekomo nadpłaconego podatku lub jego zadeklarowanej nadwyżki.
Oskarżeni swoim działaniem spowodowali uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości to jest: podatku od towarów i usług w łącznej kwocie prawie 5 milionów złotych oraz podatku dochodowego na kwotę prawie 3 milionów zł.