Sąd Najwyższy uwzględnił kasację prokuratora, wniesioną na niekorzyść osoby skazanej za zabójstwo dwóch osób
30.11.2020
Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu toczył się proces przeciwko A.K., oskarżonemu m. in. o to, że działając ze szczególnym okrucieństwem w siedzibie agencji towarzyskiej pozbawił życia dwie kobiety, zadając im kilkadziesiąt ran kłutych nożem.
Sąd okręgowy wyrokiem z dnia 13 października 2017r. uznał oskarżonego za winnego popełnienia czynów z art. 148 § 2 pkt 1 k.k. i wymierzył mu za każdy z tych czynów karę 25 lat pobawienia wolności. Oskarżony skazany został także za kradzież mienia, posiadanie środków odurzających, znieważenie funkcjonariuszy policji oraz zmuszanie ich do zaniechania prawnych czynności służbowych.
Sąd I instancji wymierzył oskarżonemu karę łączną w wysokości 25 lat pozbawienia wolności.
Wyrok ten został zaskarżony przez prokuratora na niekorzyść oskarżonego w części dotyczącej orzeczenia o karze. Prokurator wskazał w apelacji, że bardzo wysoki stopień winy i społecznej szkodliwości czynów przypisanych oskarżonemu, działanie z pobudek zasługujących na szczególne potępienie, w sposób drastyczny i bezwzględny, fakt, że oskarżony jest osobą zdemoralizowaną, winien skutkować dożywotnim pozbawieniem go wolności.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu środka odwoławczego, wyrokiem z dnia 29 grudnia 2017r. sygn. II AKa 388/17 zaskarżony wobec A.K. wyrok utrzymał w mocy.
Kasację od powyższego orzeczenia, na wniosek Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu, wywiódł Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny, zarzucając rażącą niewspółmierność kar orzeczonych wobec A.K. za przypisane mu zbrodnie zabójstwa z art. 148 § 2 pkt 1 k.k. dwóch pokrzywdzonych, podczas gdy prawidłowo ustalone przez sąd okoliczności sprawy, w tym wyjątkowy i bardzo wysoki stopień winy i społecznej szkodliwości przypisanych oskarżonemu czynów, przejawiający się w działaniu w sposób drastyczny i bezwzględny, z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia, bez powodu, w stosunku do bezbronnych osób, przejawiając pogardę dla wartości jaką jest życie ludzkie, prowadzi do wniosku, że jednostkowe kary pozbawienia wolności oraz kara łączna są rażąco łagodne i nie spełniają wymogów prewencji ogólnej oraz nie czynią zadość potrzebom w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Prokurator domagał się uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania.
Wyrokiem z dnia 10 listopada 2020r. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację. Uchylił orzeczenie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2017r. i przekazał sprawę w/w sądowi do ponownego rozpoznania.