W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skierowano kolejny akt oskarżenia w sprawie dot. zorganizowanej grupy przestępczej handlującej egzotycznym drewnem

11.01.2022

Toga i Temida

W grudniu 2021r. do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił kolejny akt oskarżenia Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, dotyczący grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i skarbowych, za pomocą których osiągano korzyści majątkowe, w związku z handlem egzotycznym drewnem.

Oskarżono 3 osoby,  m. in. o działanie w zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu dokonywanie przestępstw i przestępstw skarbowych, w tym poświadczanie nieprawdziwych zdarzeń mających znaczenie prawne w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy obrocie drewnem szlachetnym różnych gatunków, wyłudzanie podatku VAT oraz o pranie brudnych pieniędzy.

             W toku śledztwa ustalono, że między rachunkami bankowymi kilkudziesięciu podmiotów zajmujących się handlem drewnem i innymi artykułami drewnianymi przeprowadzono liczne operacje gospodarcze opiewające na znaczne kwoty pieniężne. Przelewane środki finansowe miały pochodzić z kompensowania fikcyjnych kosztów lub z nienależnego zwrotu podatku VAT, wynikającego z wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na teren Słowacji i następnie do Republiki Czeskiej. Podmioty objęte śledztwem dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem towaru w postaci drewna szlachetnego różnych gatunków. W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło. Faktycznie następował obrót drewnem innego asortymentu, bądź zlecano firmom transportowym „wożenie w kółko” tych samych partii towaru pomiędzy poszczególnymi elementami karuzeli. Towar na fakturach nie odpowiadał rzeczywistemu towarowi, który był przewożony. Nie zgadzała się ani jakość ani ilość przewożonego towaru.

Ustalono także poszczególne role odpowiednich podmiotów i ich przedstawicieli w karuzelowym przestępstwie wyłudzenia podatku podczas wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Wskutek działań oskarżonych doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 12 milionów złotych.

{"register":{"columns":[]}}