Szesnastu oskarżonych o posłużenie się nierzetelnymi fakturami VAT i doprowadzenie do uszczuplenia podatku od towarów i usług
22.01.2025
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w listopadzie i grudniu 2024 r. skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz Sądu Okręgowego w Warszawie dwa akty oskarżenia, łącznie przeciwko 16 osobom, działającym w ramach tego samego modus operandi, w związku z przestępczym procederem dotyczącym obrotu tzw. „pustymi fakturami”.
W toku śledztwa ujawniono działalność kilku zorganizowanych grup przestępczych funkcjonujących na terenie Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Rzeszowa oraz innych miejscowości kraju, a także poza jego granicami, polegającą na popełnianiu przestępstw przeciwko mieniu i dokumentom, a także przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw skarbowych skutkujących uchyleniem się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym, a także uzyskaniem nienależnych zwrotów należności podatkowych.
Ustalono kilka mechanizmów popełniania oszustw podatkowych, w tym mechanizm popełniania oszustw podatkowych związanych z fikcyjnym wystawianiem faktur i ogłoszeniami typu „dam koszty", który polegał na publikowaniu przez członków grupy na lokalnych internetowych portalach ogłoszeniowych, zakładanych w tym celu domenach internetowych oraz w wysyłanych mailach do grup odbiorców wytypowanych z tworzonych w tym celu baz danych, ofert sprzedaży zainteresowanym osobom podrobionych faktur VAT, w celu wykorzystania tych dokumentów w źle rozumianej tzw. optymalizacji podatkowej. Osoby zainteresowane zakupem tego typu podrabianych dokumentów, korzystając ze wskazówek wynikających z tych ofert, były przekierowywane do domen głównych, gdzie przy użyciu bramki kontaktowej zgłaszały chęć nabycia, a następnie nabywały nierzetelne kosztowe faktury VAT.
W fakturach VAT jako wystawców wskazywano dane ponad 65 polskich podmiotów gospodarczych o różnorakim profilu działalności, których reprezentanci nie mieli świadomości tego, że dochodzi do wystawienia tych dokumentów.
Objętych aktami oskarżenia 16 oskarżonych to nabywcy tzw. „pustych faktur”, którzy w ramach prowadzonej, własnej działalności gospodarczej, mimo, że dokumenty te nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, ujmowali je w księgach, a ich wartości uwzględniali w deklaracjach podatkowych po stronie naliczonego podatku od towarów i usług oraz kosztów uzyskania przychodów, co umożliwiało im uchylenie się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług oraz należnym podatkiem dochodowym. W niektórych przypadkach także umożliwiało im to uzyskanie nienależnych zwrotów rzekomo nadpłaconego podatku lub jego zadeklarowanej nadwyżki.
Oskarżeni swoim działaniem spowodowali uszczuplenie należności publicznoprawnych dużej wartości w postaci podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych w łącznej kwocie ponad 3.350.000 złotych, czym działali na szkodę Skarbu Państwa.
Na skutek działań podjętych przez organy ścigania i organy skarbowe, oskarżeni przed skierowaniem aktów oskarżenia spłacili zadłużenia skarbowe powstałe w wyniku posłużenia się nierzetelnymi fakturami VAT, przelewając na rzecz właściwych Urzędów Skarbowych pieniądze w łącznej kwocie przeszło 1.720.000 złotych.
Anna Zimoląg rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu |