100 obwodnic i inwestycje infrastrukturalne
Prowadzimy modernizację i budowę ok. 9 tys. km torów kolejowych.
Do tej pory zmodernizowaliśmy ponad 7,7 tys. km torów, w tym 6,8 tys. km torów szlakowych i głównych zasadniczych. Wykonano roboty obejmujące modernizację, rewitalizację lub budowę:
- 2412 przejazdów kolejowo-drogowych;
- 669 wiaduktów kolejowych i drogowych;
- 738 mostów;
- 1226 peronów.
Realizujemy Program budowy 100 obwodnic. Budowana jest m.in. Via Baltica i Via Carpatia.
W ramach Programu budowy 100 obwodnic zakończono budowę obwodnicy Smolajn na drodze krajowej nr 51 w woj. warmińsko – mazurskim o długości 1,75 km, a także oddano do ruchu ciąg główny obwodnicy Brzezia na drodze krajowej nr 25 w województwie pomorskim o długości 8,53 km. W realizacji jest 16 zadań, w przetargu jest 1 zadanie a 81 obwodnic jest w przygotowaniu.
Via Baltica – Długość całkowita trasy na terenie Polski to 298,7 km, dotychczas oddano 243,4 km, w realizacji jest 55,3 km.
Via Carpatia – Długość całkowita na terenie Polski to 711,3 km, dotychczas oddano 259,6 km, w realizacji jest 280,8 km, w przetargu – 11,7 km, a w przygotowaniu – 159,2 km.
Status: w trakcie.
Strategiczne inwestycje
Przekop Mierzei Wiślanej i budowa tunelu do Świnoujścia zostały ukończone. Powstał także Baltic Pipe – nowy gazociąg, który jest zarazem symbolicznym końcem uzależnienia Polski od dostaw gazu ze Wschodu. Kontynuujemy prace przy powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zakończyliśmy pierwszy etap „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”, który obejmuje:
- budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną,
- porty osłonowe od strony Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego,
- dwa mosty obrotowe nad śluzą wraz z drogami dojazdowymi,
- sztuczną wyspę o powierzchni 180 ha.
Kontynuujemy prace w ramach drugiego etapu tej inwestycji, w ramach którego wykonujemy obudowę brzegów rzeki Elbląg oraz budowę nowego, ponad stumetrowego mostu obrotowego w Nowakowie - najdłuższego z trzech w ramach całej inwestycji.
W ramach etapu trzeciego w maju 2023 r. zakończono roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym.
Zakończenie robót budowlanych i oddanie do użytkowania całej drogi wodnej o długości 25 km planowane jest w 2024 roku. W efekcie realizacji inwestycji powstanie droga wodna umożliwiająca wpływanie do portu morskiego w Elblągu jednostek o parametrach: zanurzenie do 4,5 m, długości do 100 m (zestaw barek 180 m), szerokości do 20 m.
Budowa tunelu pod Świną – W ramach połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu - zadanie zostało zrealizowane i oddane do użytkowania 30 czerwca 2023 r.
Baltic Pipe – gazociąg został uruchomiony 1 października 2022 r., na początku z częściową przepustowością, a z pełną od początku grudnia 2022 r. Gazociąg Baltic Pipe służy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, Danii oraz innych państw regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej. Zapewnia on Polsce bezpośredni dostęp do złóż gazu zlokalizowanych na Szelfie Norweskim. Nowe połączenie wpływa istotnie na zwiększenie stabilności, bezpieczeństwa i konkurencyjności rynku gazu w tej części Europy.
Kontynuacja prac przy powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Trwa przygotowanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ) dla odcinków linii kolejowych o łącznej długości ok. 1500 km. W sumie inwestycje kolejowe związane z CPK to prawie 2000 km nowych linii.
Z tego mamy już wskazane warianty inwestorskie dla:
- ok. 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości między Warszawą
i Łodzią,
- ok. 200 km między Łodzią i Wrocławiem,
- ok. 40 km od strony Stalowej Woli (Łętownia) do Rzeszowa,
- ok. 70 km między Katowicami i Ostrawą.
Status: w trakcie.