Nowy punkt szczepień w Gliwicach – bezpieczeństwo i lepsza wydajność
12.04.2021
Nawet 3 tys. osób każdego dnia będzie mogło przyjąć szczepionkę w nowym punkcie szczepień w Gliwicach. Punkt uruchomiono na terenie lodowiska Tafla w Ośrodku Sportu Politechniki Śląskiej. Gliwicki punkt odwiedził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Rząd przekazuje dodatkowe środki na infrastrukturę Narodowego Programu Szczepień. Uruchamiamy nowe miejsca szczepień, przekształcamy również już istniejące w większe i wydajniejsze Powszechne Punkty Szczepień.
W związku ze zwiększonymi dostawami szczepionek musimy być gotowi na przyspieszenie szczepień. Dlatego inwestujemy w infrastrukturę. Poszerzamy kadrę i usprawniamy sam proces szczepień.
Nowy punkt w Gliwicach – aż 3500 zaszczepionych w pierwszych dniach działania
Dotychczasowe lodowisko Tafla przy ul. Akademickiej w Gliwicach ma tymczasową, nową i bardzo ważną funkcję. Od 29 marca w hali lodowiska działa punkt szczepień przeciw Covid-19. Duża powierzchnia – 2000 m2 to większe bezpieczeństwo i zdecydowanie więcej możliwości. Do dyspozycji pacjentów jest 10 w pełni wyposażonych stanowisk. Z czasem liczba stanowisk będzie podwojona. W każdym z nich odbywa się zarówno kwalifikacja do szczepienia, jak i sama procedura. Tylko w pierwszych dniach funkcjonowania tej placówki, czyli od 29 marca do 2 kwietnia szczepionkę przyjęło 3500 osób. Docelowo w gliwickim punkcie będzie można zaszczepić nawet 3 tys. osób dziennie. Funkcjonuje tu także punkt pierwszej pomocy na wypadek konieczności udzielenia specjalistycznego wsparcia medycznego. Do dyspozycji przyjeżdżających jest też duży parking, a wszystkie miejsca w hali dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Punkt powstał dzięki współpracy Politechniki Śląskiej, władz Gliwic, wojewody śląskiego oraz dyrekcji Śląskiego Oddziału NFZ. – Chciałbym podziękować za dobrą współpracę. To jest nasz narodowy, wspólny, ogólnospołeczny cel – jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę ludzi i pozbyć się pandemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Współpraca w Gliwicach to dobry symptom. To pokazuje, że niezależnie od tego, kto skąd pochodzi, mamy jeden, wspólny cel – dodał szef polskiego rządu.
Inwestycje nie tylko infrastrukturalne
Narodowy Program Szczepień przyspieszy przede wszystkim za sprawą większych niż do tej pory dostaw szczepionek. Żeby jak najsprawniej obracać dostarczonymi dawkami, przekazujemy środki na infrastrukturę. Rząd koordynuje cały proces szczepień. W ramach podejmowanych działań:
- część dotychczasowych punktów szczepień przekształcamy w Punkty Szczepień Powszechnych,
- znacząco rozszerzamy sieć punktów - obok już istniejących ponad 6 tys. punktów na terenie całego kraju powstanie kilkaset nowych,
- w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu będą funkcjonowały średnio dwa duże punkty szczepień,
- w Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków,
- punkty w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców będą miały wydajność na poziomie 500 dawek
Uruchamiamy także program pilotażowy dla rejonów, które teraz borykają się z dostawami szczepionek. Zakłada on szczepienie m. in. w punktach drive-thru. Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, ale też usprawniamy system. Rząd zdecydował o poszerzeniu kadry szczepiącej i ułatwieniu samego procesu kwalifikacji. Teraz wystarczy, że pacjent wypełni ankietę. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, lekarz poprosi o dodatkowe konsultacje.
Szczepienia w Polsce – ćwierć miliona zastrzyków jednego dnia
Piątek 9 kwietnia był, jak do tej pory, rekordowym pod względem liczby szczepień. Zaszczepiono ok. ćwierć miliona osób. – To pokazuje, że cel, który postawiłem zespołowi Narodowego Programu Szczepień - cel w postaci min. 10 mln szczepień miesięcznie jest do zrealizowania – ocenił Mateusz Morawiecki.
Do tej pory w Polsce wykonano blisko 7 mln 700 tys. szczepień, w tym prawie 5 mln 900 tys. – pierwszą dawką. To bardzo doba informacja, bo działająca przy premierze Rada Medyczna nie ma wątpliwości – już jedna dawka szczepionki daje bardzo duże szanse na uniknięcie ciężkich powikłań chorobowych. Ponad 2 mln 100 tys. osób przyjęło już komplet, czyli dwie dawki preparatu.