Rozwój sportu amatorskiego i zawodowego
Status:
Weszło w życie
Rozwój sportu amatorskiego i zawodowego
Kontynuujemy programy aktywizacji dzieci i młodzieży m.in. program Klub i program SKS (Szkolny Klub Sportowy). W 2022 roku uruchomiliśmy Program Upowszechniania Strzelectwa. Rozwijamy także system indywidualnego wsparcia zawodników.
Programy sportowe:
- Rządowy Program Klub – to bezpośrednie wsparcie dla małych i średnich klubów sportowych. Każdego roku kilka tysięcy z nich otrzymuje dodatkowe pieniądze na prowadzenie codziennej działalności szkoleniowej. To również wsparcie finansowe dla trenerów prowadzących zajęcia sportowe – corocznie 7 tys. osób otrzymuje dofinansowanie.
- Szkolny Klub Sportowy – to organizacja bezpłatnych pozalekcyjnych zajęć sportowych. Każdego roku w Programie bierze udział ponad 300 tys. dzieci i młodzieży. 11 tys. nauczycieli wychowania fizycznego jest wspieranych finansowo.
- Sportowe Wakacje+ – to zorganizowana aktywność fizyczna w formie m.in. imprez oraz obozów sportowych i wydarzeń, z której w 2021 r. skorzystało ponad 1 mln osób.
- Program certyfikacji szkółek piłkarskich – to szkolenie dla ponad 70,5 tys. dzieci oraz dofinansowanie dla ponad 5 tys. trenerów piłki nożnej.
- Program Upowszechniania Strzelectwa – to organizacja szkolenia strzeleckiego dla ponad 3,6 tys. młodzieży w wieku 18 – 26 lat.
W 2023 rok na upowszechnianie sportu w społeczeństwie zaplanowano budżet w wysokości 504 mln zł, co stanowi wzrost nakładów o blisko 430% w stosunku do 2015 (117,5 mln zł). Nakłady na sport dzieci i młodzieży wzrosną blisko pięciokrotnie.
Status: Weszło w życie.
Łącznie na realizację w 2022 r. zadań z obszaru sportu powszechnego zaplanowaliśmy 414 mln zł - o 253% więcej niż było w 2015 r.