Walka o czyste powietrze
Rozwój alternatywnych źródeł energii
Wspieramy energetykę na poziomie indywidualnym i fotowoltaikę. Będziemy budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Stale rozwijamy program priorytetowy „Czyste Powietrze”.
-
29 stycznia 2020 r. powołaliśmy pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii.
-
8 września 2022 r. powołany został pełnomocnik ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.
-
Kontynuujemy wsparcie dla energetyki indywidualnej (prosumenckiej) - realizujemy program „Mój Prąd”, który upowszechnia i promuje magazynowanie oraz autokonsumpcję energii elektrycznej bezpośrednio w gospodarstwach domowych. Takie działanie pozwala na zwiększenie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Już ponad 1,3 mln Polaków zainstalowało fotowoltaikę, co świadczy o zainteresowaniu rozwojem odnawialnych źródeł energii.
-
Rozwijamy program priorytetowy „Czyste Powietrze”, który ma na celu wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Takie działania pozwalają znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a przez to obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet do 70%. W 2022 roku uruchomiliśmy nową ścieżkę w programie w postaci dotacji z prefinansowaniem - wypłata do 50% przyznanej dotacji przekazywana jest na rachunek bankowy wykonawcy w formie zaliczki jeszcze przed realizacją inwestycji. Prawie 720 tysięcy gospodarstw domowych aplikowało o środki w wysokości prawie 20 mld złotych.
-
Od 1 stycznia 2021 r. dzięki programowi „Stop Smog” wspomagane są działania gmin, które prowadzą nabór dla osób ubogich energetycznie, na termomodernizacje budynków jednorodzinnych.
-
29 kwietnia 2022 r. uruchomiliśmy program priorytetowy „Moje Ciepło”, który wspiera zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym.
-
21 lipca 2022 r. uruchomiliśmy program priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie”. Celem programu jest wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej w zabudowie wielorodzinnej. Stanowi on uzupełnienie oferty programu „Czyste Powietrze” dotyczącego zabudowy jednorodzinnej.
-
Wspomagamy działania obywateli w celu poprawy efektywności energetycznej budynków. Wprowadziliśmy ulgę termomodernizacyjną, polegającą na odliczeniu od dochodu lub od przychodu wydatków, jakie podatnik poniósł na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 2019 r., a w 2023 r. podatnicy mogą korzystać z niej po raz czwarty.
-
Dzięki naszym staraniom nastąpił zdecydowany rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Od 2019 r. moc zainstalowana w OZE wzrosła niemal trzykrotnie z 9,5 gigawatów do ponad 26,3 gigawatów.
-
W tym czasie liczba prosumentów wzrosła 8,5-krotnie z ponad 154 tysięcy do ponad 1,3 mln.
-
Konsekwentnie realizujemy program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W lutym 2021 r. weszła w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która umożliwia faktyczny rozwój tych inwestycji. Do 2030 roku będziemy mieli nowe stabilne źródło energii na Morzu Bałtyckim o mocy blisko 6 gigawatów.
-
25 stycznia 2023 roku rozpoczął się nabór wniosków w nowym programie „Energia dla wsi”, który wspiera wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
Status: w trakcie.
Walka z plastikiem
Wprowadziliśmy przepisy prawne dotyczące utworzenia systemu kaucyjnego dla wybranych rodzajów opakowań na napoje, w tym na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych. Ponadto wdrażamy mechanizmy, które zredukują zużycie tworzyw sztucznych.
System kaucyjny obejmie:
- jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3l,
- butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5l oraz
- puszki metalowe do 1l;
- będzie bezparagonowy - aby odzyskać kaucję za puste opakowanie nie będzie konieczności okazywania paragonu w sklepie;
- będzie powszechny i ogólnopolski - kaucję będzie można odzyskać w innym sklepie niż zakupiono produkt, na terenie całego kraju.
Status: ustawa weszła w życie (Dz. U. z 2023 r. poz. 1852), tworzenie systemów przez branżę napojów: w trakcie (ustawowe cele od 2025 r.).
Redukcja zużycia tworzyw sztucznych poprzez:
- zakaz używania niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (m.in. patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, pojemników na żywność i kubków na napoje ze styropianu) oraz produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych;
- wprowadzenie opłaty, która ma na celu ograniczenie używania plastikowych kubków na napoje i pojemników na żywność oraz obowiązku zapewnienia kubków i pojemników z materiałów innych niż tworzywa sztuczne.
Status: ustawa weszła w życie (Dz. U. z 2023 r. poz. 877), zakaz używania wszedł w życie w dniu 24 maja 2023 r., wprowadzenie opłaty nastąpi w dniu 1 stycznia 2024 r., a obowiązek zapewnienia kubków i pojemników z materiałów innych niż tworzywa sztuczne wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.
Rozpoczęcie działań w celu rozwiązania problemu historycznych składowisk odpadów niebezpiecznych
Ustawa z 16 czerwca 2023 r. o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych jako pierwsza w historii wolnej Polski stanowi próbę rozwiązania problemów tzw. bomb ekologicznych. Usunięto bariery formalne, prawne, administracyjne, organizacyjne i własnościowe uniemożliwiające do tej pory przeprowadzenie działań w celu poprawy stanu środowiska.
Dotyczy to terenów, gdzie znajdują się odpady niebezpieczne, gromadzone tam od wielu lat (część jeszcze przed II wojną światową i w okresie PRL) na terenach dawnych zakładów przemysłowych. Efektem planowanych działań ma być usunięcie, zagospodarowanie lub zabezpieczenie odpadów stwarzających zagrożenie oraz oczyszczenie tych terenów.