10 osób zatrzymanych w śledztwie dotyczącym grupy zajmującej się fikcyjnym obrotem elektroniką
23.01.2023
W połowie stycznia 2023 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Policji z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Warszawie przy współpracy funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie zatrzymali 10 osób, wśród których są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem urządzeniami elektronicznymi.
Pozorny łańcuch firm
To już ósme zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy działającej w branży elektronicznej od 2014 roku do grudnia 2018 roku na terenie całego kraju (w tym w Warszawie i w Pruszkowie), jak również poza granicami Polski. Z poczynionych ustaleń wynika, że grupa stosowała mechanizm polegający na wielokrotnym obrocie tym samym towarem w postaci artykułów RTV i AGD. Odbywało się to metodą tzw. pozornego łańcucha podmiotów, wymieniających między sobą podrobiona dokumentację, która miała świadczyć o faktycznej sprzedaży towarów przedstawianych w fakturach.
W procederze uczestniczyło łącznie ok. 1700 podmiotów gospodarczych. Część z nich zawyżała w deklaracjach podatkowych VAT-7 składanych przez współdziałające podmioty gospodarcze, wysokość naliczonego podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej”. Około 500 firm to podmioty zarejestrowane poza granicami Polski. Towar, głownie w postaci telewizorów, kart pamięci, telefonów komórkowych, tabletów itp., podlegał kilkukrotnemu, pozornemu obrotowi przez zaangażowane spółki, po czym z wykorzystaniem innego systemu karuzeli podatkowej ostatecznie trafiał do faktycznej dystrybucji i rąk użytkowników.
1,5 mld zł narażenia na uszczuplenie
Jak szacują śledczy z Wydziału II do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej, działania sprawców naraziły Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 1,5 miliarda złotych. Aktualnie w śledztwie status podejrzanych ma około 120 osób, że czego ponad połowa to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej.
Zarzuty i środki zapobiegawcze
Zatrzymania ze stycznia 2023 r. skutkowały przedstawieniem podejrzanym zarzutów m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz poświadczania nieprawdy w fakturach. Zarzucane czyny zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Wobec podejrzanych sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec kluczowego podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Dokonano również zabezpieczenia na mieniu podejrzanych o łącznej wartości kilku milionów złotych, na które składają się nie tylko nieruchomości, ale także środki pieniężne.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa