W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 osób zatrzymanych w związku z udziałem w grupie przestępczej i zarzutami wyłudzenia 11 milionów złotych dotacji na szkodę ARiMR

06.04.2018

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Łodzi, zatrzymali 11 osób w wieku od 28 do 67 lat, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wyłudzanie dotacji w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w rolnictwie.

Grupa działała w latach 2009-2017

Jak wynika z dokonanych ustaleń, grupa działała w latach 2009 – 2017 i wyłudziła dotacje w kwocie sięgającej 11 milionów złotych. Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą 55 – latek, poprzez sieć powiązanych ze sobą osób i podmiotów gospodarczych,  w ramach zorganizowanej i kierowanej przez siebie grupy przestępczej, prowadził działalność, polegającą na wyłudzaniu dotacji unijnych związanych z dopłatami do działalności rolniczej na szkodę ARiMR. W skład grupy wchodzili członkowie rodziny, znajomi oraz współpracownicy z założonych podmiotów gospodarczych, a nadto ówcześni pracownicy Biura Powiatowego w Łęczycy ARiMR. Każda z osób miała przydzielone konkretne zadania. Wnioski o przyznanie dotacji składane były zarówno przez podstawione osoby fizyczne, jak i w imieniu założonych podmiotów gospodarczych.

Istotna rola pracowników ARiMR w przestępczym procederze

Istotną rolę w przestępczym procederze pełnili pracownicy agencji, do których docierały wnioski o dopłaty. Pilotowali oni sprawy osób powiązanych z grupą przestępczą.                       Z wyprzedzeniem informowali o planowanych kontrolach, co pozwalało na podjęcie działań w celu uniknięcia ewentualnych konsekwencji, związanych np.
z koniecznością zwrotu dotacji.

Z poczynionych ustaleń wynika, że występowano o dopłaty na działki, na których w ogóle nie było upraw. Często dochodziło do sytuacji, że wchodzące w  skład grupy przestępczej osoby, tuż przed upływem terminu,  pozyskiwały od pracowników agencji informacje, które z nieruchomości zlokalizowane na obszarze jej działania nie zostały jeszcze objęte wnioskami. Pozwalało to na ujmowanie ich w kierowanych następnie wnioskach. Ubiegając się o dotacje wykazywano nieruchomości z powiatu łęczyckiego, zgierskiego i kolskiego. W sytuacji natomiast, gdy dochodziło do błędów i konkretną nieruchomość objęto więcej niż jednym wnioskiem, w uzgodnieniu z urzędnikami dokonywano korekt. Zdarzało się, że podmioty ubiegające się o dofinansowanie wymieniały się działkami, aby zachować ciągłość procedur. Pracownicy agencji pomagali również w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali daty i dane po to, aby uniknąć zakwestionowania w przyszłości składanych dokumentów. Wyłudzone dotacje trafiały na kilkanaście kont. Pozwalały one na zakup licznych nieruchomości. Inwestowano je także w sprzęt rolnicze i maszyny.

Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniach skierowany został wniosek o tymczasowe aresztowanie 55 – latka, który zostanie rozpoznany przez Sąd w dniu dzisiejszym. Co do pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów, zakazów opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ponieważ podejrzani działali w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej
i z przestępstwa uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara nawet do lat 15 pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 14:54 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:44 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}