W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 osób tymczasowo aresztowanych w śledztwie w sprawie nielegalnego wytwarzania komponentów biopaliw

04.12.2023

Na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze KAS zatrzymali 15 osób w związku z działaniem zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem olejem posmażalniczym, olejami roślinnymi i biokomponentami. Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. sfałszowania faktur VAT na sprzedaż towaru o wartości ponad 223 mln zł.

czarne kajdanki

Zawiadomienie

O podejrzeniu fałszowania dokumentacji związanej z produkcją i obrotem olejem posmażalniczym, który następnie jest przetwarzany na surowiec do produkcji paliw Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu zawiadomił Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie i Opolski Urząd Celno-Skarbowy w Opolu.

Pożądany odpad

W toku śledztwa prokurator zapoznał się z realiami rynku biokomponentów używanych do produkcji paliw. W obrocie legalnym producenci wykorzystują olej posmażalniczy, powstały jako odpad z działalności gastronomicznej, do produkcji biokomponentów. Ponowne użycie produktu ubocznego ma na celu obniżenie emisji dwutlenku węgla. Jest to jednak produkt trudno dostępny. Producenci paliw na terenie Unii Europejskiej wykorzystujący biokomponent pochodzący z odzysku odpadu, uzyskują z tego tytułu preferencje w zakresie rozliczenia w krajach Unii Europejskiej tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz Narodowego Celu Redukcyjnego.

 „Fałszowanie” oleju

Z informacji przekazanych prokuraturze przez funkcjonariuszy wynikało, że w przedsiębiorstwach będących w zainteresowaniu śledztwa olej posmażalniczy nie powstawał jako odpad w toku przetwarzania lub produkcji produktów spożywczych, lecz był wytwarzany w specjalnych fabrykach, gdzie ogrzewano oleje roślinne i zwierzęce m.in. piecami na olej opałowy. Stosowano różne technologie uzyskiwania oleju posmażalniczego, lecz we wszystkich przypadkach olej smażalniczy był nie tyle odpadem, jak w przypadku legalnej produkcji, co produktem zasadniczym.

Działanie takie, będące w istocie fałszowaniem oleju posmażalniczego naruszało zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw. Nadto gigantyczna skala działalności wytwórni fałszywego oleju posmażalniczego powodowała zwiększenie emisji dwutlenku węgla, zamiast jego redukcji.

Czynności

Na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Placówki Straży Granicznej w Opolu oraz Poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili czynności procesowe w „wytwórni” oleju posmażalniczego w województwie łódzkim i u producenta biokomponentów we Wrocławiu. Analogiczne czynności Opolski Urząd Celno-Skarbowy w Opolu oraz Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili w „wytwórni” oleju posmażalniczego w województwie łódzkim oraz w podmiocie handlującym olejami roślinnymi w województwie śląskim. Potwierdziły one wcześniejsze ustalenia funkcjonariuszy.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowanie faktur VAT oraz prania brudnych pieniędzy.

Na wniosek prokuratora sądy zastosowały wobec nich tymczasowego aresztowanie. Dotychczas zabezpieczono mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 27 mln zł.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}