2 Placówki Straży Granicznej otrzymały sprzęt odebrany przez prokuratora grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych.
30.09.2021
Prokuratura Okręgowa w Zamościu przekazała dwóm Placówkom Straży Granicznej wózki widłowe, koparko-ładowarkę oraz szereg innych urządzeń odebranych grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych.
Nielegalna wytwórnia papierosów
Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych związanych z nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu gospodarczego wyrobów tytoniowych w postaci papierosów. Przeszukanie posesji, na której sprawcy zlokalizowali nielegalną wytwórnię doprowadziło do zabezpieczenia szeregu urządzeń w postaci m. in. koparko – ładowarki, wózków widłowych, ręcznych wózków paletowych, klimatyzatorów oraz różnych narzędzi. Przedmioty te przekazane zostały Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej oraz Podlaskiemu Oddziałowi Straży Granicznej.
Przekazanie sprzętu możliwe dzięki nowelizacji ustawy
Przekazanie Placówkom Straży Granicznej zabezpieczonych urządzeń i narzędzi było możliwe dzięki wprowadzonej 31 marca 2020 roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wprowadzony ustawą art. 232b k.p.k. umożliwia przekazanie zajętych w trakcie postępowania karnego przedmiotów instytucjom walczącym z epidemią w tym Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Siłom Zbrojnym Rzeczpospolitej Polskiej, Straży Granicznej oraz instytucjom państwowym i samorządowym.
Szybkie przekazanie potrzebnego sprzętu
Uzasadniając nowelizację ustawy podkreślono, że niszczenie lub przechowywanie przedmiotów pochodzących z przestępstwa w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie wskazano, że pozostawienie przedmiotów w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego.
W uzasadnieniu nowelizacji podkreślono, że postępowanie w tym zakresie wymaga stanowczych i niezwłocznych działań w kierunku przejęcia i przekazania do wykorzystania zasobów, które mogą być zużyte w celu natychmiastowego podniesienia poziomu bezpieczeństwa publicznego.
To już kolejne przekazanie przez prokuratora sprzętu odebranego przestępcom
Należy przypomnieć, że już w styczniu 2021 roku prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przekazał szpitalom i policji sprzęt o wartości ponad 3 milionów złotych o czym na konferencji prasowej poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Wszystkie zabezpieczone wówczas przedmioty zostały zajęte w toku postępowania prowadzonego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Wśród przedmiotów był zarówno sprzęt elektroniczny, przekazany na wyposażenie szpitalnych oddziałów covidowych, jak również pojazdy przekazane policji do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
W marcu 2021 roku prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przekazał szpitalom sprzęt odebrany mafii tytoniowej.
W lipcu 2021 roku prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją tytoniu, przekazał Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej m. st. Warszawy generator prądu, agregat prądotwórczy, kompresory powietrza i pompę próżniową. Moc przekazanych generatorów i agregatów wystarcza do zasilenia małej szkoły lub szpitala.
Natomiast we wrześniu 2021 roku prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami zabezpieczył samochody osobowe, które zostały przekazane Zarządowi w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa