23 osoby skazane za przestępstwa związane ze zbiórką oraz recyklingiem odpadów
22.09.2022
Sąd Okręgowy w Katowicach skazał 23 osoby w sprawie Prokuratury Okręgowej w Katowicach dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dokonywaniem oszustw w związku ze zbiórką oraz recyklingiem odpadów na szkodę Organizacji Odzysku.
Oskarżonym wymierzono kary pozbawienia wolności do 4 lat, kary grzywny oraz orzeczono przepadek równowartości korzyści majątkowej uzyskanej z przestępstwa.
Poświadczanie nieprawdy i oszustwa
Śledztwo w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W toku postępowania zgromadzono materiał dowodowy wskazujący na to, że w okresie od stycznia 2007 roku do sierpnia 2011 roku, na terenie całej Polski, w tym województwa śląskiego, działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie poświadczali nieprawdę w dokumentach potwierdzających recykling odpadów szklanych, jak również dopuszczali się oszustw na szkodę Organizacji Odzysku.
Obowiązek odzysku i recyklingu
Wskazać należy, że zgodnie z przepisami, do obowiązków przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach szklanych, należy odzysk i recykling odpadów opakowaniowych. Obowiązek ten może być zlecony organizacjom odzysku. W rzeczywistości takie organizacje jedynie finansują system zbiórki odpadów, w zamian za pozyskanie, od podmiotów prowadzących działalność w zakresie odzysku, dokumentów potwierdzających recykling.
Modus operandi sprawców
Warunkiem wystawienia dokumentu potwierdzającego recykling określonej ilości odpadów było faktyczne przyjęcie odpadów do procesu recyklingów. Tymczasem oskarżeni poświadczali nieprawdę w dokumentach potwierdzających recykling odpadów szklanych, jak również w dokumentach dotyczących przyjęcia odpadów. Następnie przedstawiali stwierdzające nieprawdę dokumenty Organizacjom Odzysku, równocześnie wprowadzali w błąd przedstawicieli tych organizacji co do wykonania usługi. Takim działaniem doprowadzili pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 1.300.000 złotych.
Wśród oskarżonych członkowie zarządu Organizacji Odzysku
Zarzuty w śledztwie przedstawiono przedstawicielom podmiotów zajmujących się zbiórką oraz recyklingiem odpadów oraz osobom które miały dostarczać te odpady. Nadto przedstawiono zarzuty dwóm członkom zarządu Organizacji Odzysku. Jak bowiem ustalono, osoby te miały świadomość nielegalnego procederu, i przyjmowały stwierdzające nieprawdę dokumenty. Dlatego postawione im zarzuty obejmowały sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzania szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu zarządzanych przez nich organizacji.
Wyrok nie jest prawomocny.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa