W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

58. Plenarne Posiedzenie Punktów Kontaktowych Europejskiej Sieci Sądowej

21.06.2022

W dniach 15-17 czerwca br. w Bordeaux, odbyło się 58. Plenarne Posiedzenie Punktów Kontaktowych Europejskiej Sieci Sądowej w ramach Prezydencji francuskiej w Radzie Unii Europejskiej.

napis Prokuratura Krajowej oraz godło polski nad napisem

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele EJN z poszczególnych krajów członkowskich UE, przedstawiciele krajów kandydujących i stowarzyszonych (Turcji, Norwegii), a także zaproszeni goście z instytucji unijnych oraz obserwatorzy, m.in. z Argentyny, Tajwanu i Japonii.

Tematem spotkania było omówienie konsekwencji wojny na Ukrainie w aspekcie międzynarodowej pomocy prawnej w sprawach karnych i roli Eurojust’u, który wspiera 20 postępowań karnych, w tym wspólny zespół śledczy, w przedmiocie przestępstw związanych z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Uwagę poświęcono również rozwiązaniom dotyczącym zabezpieczenia mienia oligarchów rosyjskich.

Omówiony został projekt unijny METIS (Mutual recognition of judgments in Europe) stanowiący przewodnik dla praktyków dotyczący pomocy prawnej w krajach UE. Tematem posiedzenia był również projekt digitalizacji w zakresie współpracy prawnej w sprawach karnych, który będzie obowiązywać od 2025 roku.

Kolejnym punktem obrad były sprawy organizacyjne i budżetowe dotyczące  funkcjonowania Europejskiej Sieci Sądowej.

Nadto, przedstawiciel Strony czeskiej zaprezentował priorytetowe tematy  nadchodzącej Prezydencji Republiki Czeskiej w Radzie UE w II półroczu 2022 roku, którymi w szczególności są: przygotowania do przyjęcia dyrektywy unijnej o karalności naruszenia sankcji nałożonych przez UE, doprowadzenie do ukończenia unijnego projektu digitalizacji w przedmiocie wzajemnego uznawania orzeczeń karnych w UE, zwalczanie przestępstw przeciwko ochronie środowiska.

Strona polska reprezentowana była przez prokuratorów z Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej oraz Prokuratury Okręgowej w Sieradzu i przedstawiciela Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, wykonujących czynności służbowe punktów kontaktowych w ramach Europejskiej Sieci Sądowej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}