Adwokat usłyszała zarzuty w związku z powoływaniem się na wpływy
21.05.2020
Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu (19 maja 2020 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w postępowaniu dotyczącym powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze.
Warunkowe przedterminowe zwolnienie
W toku śledztwa prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu ustalił, że poznańska adwokat powołując się na istnienie wpływów w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, dwukrotnie podjęła się załatwienia sprawy w postaci uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia dla skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności. W pierwszym przypadku przyjęła kwotę 30 tysięcy złotych, jednak z uwagi na wydaną przez Sąd Okręgowy w Poznaniu odmowę warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego, adwokat zwróciła pieniądze. Kolejnym razem również zażądała kwoty 30 tysięcy złotych z których w gotówce przyjęła 8 tysięcy złotych.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił Agnieszce P. zarzuty powoływania się na wpływy w jednym z poznańskich sądów oraz w zakładzie karnym w zamian za korzyść majątkową w wysokości 30 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 230 par. 1 kodeksu karnego. Drugi z zatrzymanych Henryk Sz. usłyszał zarzut z art. 230 par. 1 kodeksu karnego, był osobą, która podobnie jak trzeci zatrzymany, podjął się pośrednictwa w załatwieniu sprawy warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Natomiast trzeci z zatrzymanych jest podejrzany o popełnienie przestępstwa z art. 230 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 64 par. 1 kodeksu karnego
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im czynów i zastosował wobec dwóch osób poręczenia majątkowe w kwotach od 50 do 75 tysięcy złotych, dozór Policji poprzez stawianie się we właściwej jednostce Policji, zakaz kontaktowania się, a wobec jednego z podejrzanych polegający na zakazie opuszczania miejsca zamieszkania. Ponadto zawiesił Agnieszkę P. w wykonywaniu zawodu adwokata na czas trwania postępowania. Prokurator skieruje zażalenia na postanowienia Sądu. W ocenie prokuratury jedynie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zabezpieczy prawidłowy tok śledztwa.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 15:31 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:02 administrator gov.pl