Akt oskarżenia przeciw członkom zorganizowanej grupy przestępczej
06.06.2016
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie w dniu 31 maja 2016 roku skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej.
Zajmowała się ona popełnianiem tzw. „przestępstw paliwowych”, podrabianiem dokumentów oraz praniem brudnych pieniędzy. Przestępcy działali na terenie całej Polski oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii.
Według ustaleń prokuratury na czele grupy stała Agata C., którą oskarżono m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W sumie na ławie oskarżonych zasiądą 22. osoby. Prokuratura zarzuca im udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy w kwocie ponad 100 mln złotych, oszustwa podatkowe związane z nielegalnym obrotem paliwami, a także udzielenie pomocy w popełnianiu tych oszustw podatkowych.
W okresie co najmniej od 17 listopada 2010 roku do 21 stycznia 2013 roku swoimi bezprawnymi działaniami członkowie grupy spowodowali uszczuplenia podatkowe w wysokości niespełna 110 mln złotych. W trakcie postępowania u członków grupy zabezpieczono mienie o wartości 7 655 670 złotych.
Spośród wszystkich oskarżonych 6 osób złożyło wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy.
W toku postępowania przygotowawczego prokuratura ustaliła, że przestępczą działalność grupy można podzielić na trzy fazy.
Pierwsza miała swój początek w listopadzie 2010 roku. Polegała ona na sprzedaży na terytorium Polski różnego rodzaju produktów ropopochodnych. Sprzedawane były one pod postacią oleju napędowego. Jednocześnie członkowie grupy nie uiszczali należności podatkowych. Zgodnie z dokumentacją Polska miała być jedynie krajem, przez który odbywał się tranzyt paliw ciekłych. Faktycznie jednak produkty paliwowe – w większości oleje techniczne występujące m.in. pod nazwami: oxool, rust cleaner, formenol – były sprzedawane w Polsce.
Od sierpnia 2011 roku zmienił się sposób działania grupy. Jej członkowie dodatkowo zaczęli naruszać przepisy podatkowe. Dochodziło do tego przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych pomiędzy składami podatkowymi z terytorium Litwy, Estonii i Łotwy, a składami podatkowymi w Polsce. Olej napędowy, zanim trafił do składu podatkowego, był przeładowywany na ustalonej bazie paliw i mieszany w proporcji pół na pół z olejem smarowym. Natomiast olej smarowy, który miał zostać wywieziony z terenu naszego kraju, fizycznie był rozładowywany na bazie paliw w Polsce. Dalej produkty te były sprzedawane jako olej napędowy.
Od marca 2012 roku członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zaczęli wykorzystywać tzw. „znikających podatników”. Paliwa nabywano wewnątrzwspólnotowo w procedurze zawieszenia akcyzy. Do nabycia na firmy słupy dochodziło w składach podatkowych znajdujących się na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jako miejsce dostawy wskazywano siedziby zarejestrowanych odbiorców w Polsce. Następnie – po uiszczeniu należnego podatku akcyzowego i opłaty paliwowej, odprowadzając jedynie w części podatek należny od sprzedaży krajowej tych produktów – sprzedawano je w Polsce, powodując przy tym uszczuplenia w podatku od towarów i usług.
Śledztwo było prowadzone wspólnie z Wydziałem do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Lublinie CBŚP.
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 09:42 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:40 administrator gov.pl